| Șevval a întrebat:

Sunt clasa a12-a și oscilez între facultatea de istorie și drept. Întrebarea mea este cât durează facultatea de drept și când îți alegi specializarea? După ce termin dreptul trebuie neapărat să intru în barou sau asta e valabil doar pentru avocați? Daca vrei să fii de exemplu procuror, jurist sau judecător ai nevoie de barou? Despre facultatea de istorie ce parere aveti? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatea de drept dureaza 4 ani. Nu trebuie neaparat sa intri in barou, aceasta cale este doar pentru avocati. Pentru judecator si procuror trebuie sa urmezi Institutul National al Magistraturii iar pentru notar Institutul Notarial Roman. Pentru jurist este nevoie doar de practica, te poti angaja direct.
Din facultatea de istorie poti deveni profesor de istorie, istoric sau arheolog.