| emipenet a întrebat:

Buna TPU! Am cateva nelamuriri cu privire la facultatea de psihologie.
Ce, mai exact, se face acolo? Ce se invata? Cum se intra? Ce poti deveni dupa terminarea ei?
Daca sunt persoane care sunt/au fost la acesta facultate, spuneti-mi, cum este? E greu?
Dau Funda!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am o cunostinta care a terminat o facultate de psihologie (particulara).
A invatat foarte mult, mai ales pentru examene.
Acum lucreaza la o fabrica, pe linie de montaj, in 3 schimburi, fiindca nu si-a gasit loc de munca in domenii inrudite, iar la fabrica castiga mai binisor ca la alte locuri unde a mai gasit angajari.

| Simpatic a răspuns:

O facultate de 2 lei care se face in 3 ani, iesi ca toti astia psiholog cu diploma,dar de profesat profesezi doar daca ai clientela ta si daca mai faci niste cursuri atestate din cate am inteles.
In opinia mea psihologii sunt niste sarlatani care iau bani la oameni nefacand nimic, am fost si eu in trecut la astfel de sarlatani si am pierdut bani aiurea, nu va mai duceti fratilor la ei ca nu va ajuta cu nimic, daca ai ceva pe suflet si ai o persoana de incredere un prieten bun, o ruda, un apropiat de familie pe care-l duce capul si te poate sfatui, acela este cel mai bun psiholog al tau.

| Floridori a răspuns:

Cred ca este o facultate pe care o poate termina si cel care face covrigei si gogosi la brutaria de pe strada ta, ar putea sa o termine.
Nu ofera prea multe oportunitati fiindca sunt prea multi care au terminat-o si prea putine locuri de munca asociate.
Eu, personal, intotdeauna le recomand pacientilor mei sa nu dea banii de pomana pe la psihologi pentru ca nu ii ajuta cu nimic, dar fiecare decide pentru sine si sunt si psihologi care au cabinete particulare si care castiga destul de bine de pe urma persoanelor credule si disperate.
Psihologia moderna foloseste niste concepte generalizate pentru a incerca sa explice orice.Numai ca nu prea reuseste si nu prea foloseste nimanui in realitate...