| Ivonaa a întrebat:

Am hotărât că în viitor vreau să devin polițist criminalist a.k.a detectiv. Însă nu știu ce studii ar trebui să urmez mai exact? Și de ce am nevoie pentru a reuși în această profesie?
Am auzit de unele postliceale, dar dacă nu se pune problema de o diplomă internațională la finalul cursurilor atunci prefer să spun pas.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Postliceala cu diploma internationala, misto. Intergalactica, chiar. Tu crezi ca toti politistii lucreaza unde le place lor si gata? Stiu cazuri de criminalisti care ba se ocupau de crime, ba erau cu masina la patrulare, ba asistau pe astia de la circulatie...
P.S. Daca tot te-ai hotarit treaba asta, stii ca trebuie' sa si te duca capul sa cauti indicii si sa faci conexiuni, nu? Pe site-ul Ministerului de Interne ai incercat?

| TheLoveDoctorr a răspuns:

1. Divizia de criminalistia este specializata pe ramura medicina si cercetari juvenile ( studii de medicina ).
2Detectiv la criminalistica la noi din pacate nu este, in filmele americane da.La noi cei de la compartimentul juridic sunt "detectivi". La noi criminalistica doar cerceteaza locul crimei, faptele ce au adus la aceasta actiune ( daca a fost din culpa sau nu, etc)