| dororo a întrebat:

Buna TPU am o intrebare. Am 13 ani si as vrea sa ma las de scoala. as vrea sa ma apuc de ceva serios in viata, as vrea sa lucrez! pe santier, gunoier oriunde legal sau ilegal.

Răspuns Câştigător
| DeCeMaiContează a răspuns:

Mergi la scoala si invata ca sa poti intra si tu la un liceu bun, apoi la facultate. Ceea ce-ti doresti tu acum este doar o decizie de moment deoarece, crezi sau nu crezi, mai tarziu ti-o vei schimba. Si apropo, nu ai voie sa te lasi de scoala acum, trebuie sa faci MINIM 10 clase. Crede-ma, decat sa stai sa strangi gunoaie sau sa stai pe santier pentru un salariu mic, mai bine stai la un birou pentru un salariu decent ca sa te poti descurca. Iti doresc mult succes si gandeste-te la ceea ce ti-am spus! Poate nu vei fi de acord cu mine, dar eu mi-am zis DOAR parerea.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei sa te apuci de ceva serios, termina scoala intii.

| єχcєєℓ a răspuns:

Termină liceul şi apoi dacă nu te-ai răzgândit între timp angajează-te.

| AndreiWeisz a răspuns:

Ceva serios in viata inseamna sa strangi gunoaie? laughing Lasa prostiile si vezi-ti de scoala

| francut a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva serios in viata, termina scoala!
La 13 ani, nu te angajeaza nimeni, nici la adunat gunoaie, pentru ca e ilegal. Iar mai tarziu, nu ai sanse fara scoala.

| cezar003 a răspuns:

La varsta ta nimic in viata nu este mai important decat scoala, poti lucra in vacante sau part time pentru ceva bani de buzunar de exemplu sa imparti fluturasi si reclame, dar o cariera in viata nu poti face fara titulatura sau scoala elementara.Liceul este cam minim in ziua de azi

Răspuns utilizator avertizat
| costinsilviu89 a răspuns:

Poți să te angajezi ca distribuitor de flyere nu cred că necesită o vârsta anume, însă fa școală așa cum o fi, note mici de trecere macar, pentru că o să ai nevoie mai târziu macar 8 clase, daca faci și liceul și mai bine, pentru tine. O sa te saturi de adunat gunoaie și să fii neputincios că în altă parte nu te primesc.

| xSatan a răspuns:

"Fa ce vrei dar pune mana si invata".

| KenjiDM a răspuns:

Eu iti sugerez sa faci si liceul, orice liceu ar fi trebuie sa il faci. conteaza mult o diploma. si pana la urma poti sa lucrezi legal de la 16 ani cu acordul tutorelui ceea ce este ok. spor la scoala