| AdrianaC2005 a întrebat:

am o intrebare : Ca sa te faci politista, ce trebuie sa stii? Ce materii? Si daca nu sti engleza poti sa te faci politista?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Buna! Pentru a deveni politist/a treci prin multe probe. Materiile sunt : istorie, o limba straina, limba romana(gramatica)-examene grila. Da, mai este si franceza, germana,... De asemenea mai sunt probele sportive si inaltimea. Mi se pare ca la fete e de minim 1, 65. Aici este o varianta la toate :http://www.academiadepolitie.ro/......_A3_B3.pdf
Este destul de dificil, dar mai poti opta si aici http://www.scoalapolitie.ro - sunt mai usoare subiectele. Bafta!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge politista trebuie sa reusesti la admiterea in Academia de Politie pentru ofiteri) sau la o scoala de agenti de politie.
Admiterea se sustine din romana (gramatica), istorie si o limba straina, poate fi franceza, germana, spaniola sau engleza.

| fddfdffdfdfdfff a răspuns:

În prezent, meseria de femeie agent de poliție nu presupune multă muncă, e de ajuns să arăți bine dpdv fizic, să știi să vorbești corect dar cel mai important pentru a deveni o polițistă de succes, apreciată de toți colegii și de ce nu, șefii, este să știi să modelezi pulla(nul) și tot odată, să-ți placă pulla(nul) șefului. Așa vei excela pe viitor, iar dintr-o amărâtă de poșițistă vei ajunge un fel de polițist model pentru celelalte tipe care vor vrea să îmbrățișeze cariera asta...