| ciytxtdduchvyiy999 a întrebat:

Bună TPU! Am o întrebare, mie îmi place foarte mult biologia și chimia, la ce facultate care sa se bazeze pe aceste materii(in special anatomia omului) as putea da în afara de medicina? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Medicina cu rezidentiat, o gama larga de specializari (cauta o lista si citeste despre fiecare in parte). Farmacie, radiologie, nutritie; arunca o privire peste specializarile unei facultati de medicina si vezi daca te intereseaza ceva. Pe partea de anatomie ar fi interesant pentru un anatomo-patolog; altceva nu vad, decat ca profesor (pre/universitar chiar). La medicina nu prea e chimie, asta mai mult la farma gasesti (dar aici lipseste anatomia).

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca spui IN AFARA de medicina, atunci poti alege: Chimie Alimentara

| aditimus a răspuns:

La medicina poti sa inveti mai mult decat atat parerea mea.

| Eireann a răspuns:

Daca nu vrei medicina generala dar esti dispusa sa incerci in domeniu anex poti sa incerci "Nutritie si dietetica" (acolo se face foarte multa chimie).