| karlikuicsddd a întrebat:

Aș vrea să mă ajutați puțin. Sunt super indecisă la ce facultate să dau. Eu sunt la filologie, și m-a atras într-un timp jurnalismul. Însă multă lume mi-a zis că am un coeficient mult mai ridicat de inteligență pt jurnalism, și în plus cu jurnalismul am auzit că "se moare de foame". Când eram mică, mereu mi-am dorit să fiu medic, însă acum ca am crescut, realizez ca nu știu daca as putea să fac asta, din punct de vedere emoțional. Ador biologia si in special anatomia. Înafară de medicina, ce facultate as mai putea alege? Sau sa existe oare o specializare in medicină în care să nu fiu nevoită să intru in contact cu boli incurabile, sânge mult, etc? Oare cu facultatea de bio, ce aș putea sa fac? Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca-l vei citi, cred ca-ti va fi util( raspunde la una din intrebarile tale in legatura cu medicina) :http://www.romanialibera.ro/......nia-240170

| corolav a răspuns:

După textul pe care ni l-ai scris ai fi omorît articolele de ziar.
Mai bine faci că ai decis să renunți.
La medicină vei avea probleme, mai
întîi cu propria conștiință, apoi cu deontologia profesională și cu rețetele pentru pacienții umani.
Cred că cea cu „bio" va fi cea mai indicată.
Vai de capul ei, biata natură!

| karlikuicsddd explică:

Mulțumesc pentru sfaturi. P.s. @corolav, poate-mi explici si mie de ce "aș fi omorât ziarele" cu textul pe care l-am scris. Merci!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu fa ce facultate iti place tie, nu trebuie sa asculti prostiile pe care le zice lumea. Mi se pare o nesimtire maxima sa zici cuiva ca e prost si nu poate sa faca lucrul X sau lucrul Y

| neutrino a răspuns:

Nu mai crede si tu in toate minciunele spuse de gura lumii, mergi linistita la jurnalism si vei deveni mare!

| frostxtq a răspuns:

Fa ceea ce iti place, nu ce te sfatuieste lumea. Daca ai un IQ atat de mare, inscrie-te la doua facultati in paralel, pe urma, pentru a practica o meserie o sa ai mai multe optiuni din care o sa poti alege.

| Sorvas a răspuns:

Nu faci nimic cu biologia, renunta la ideea asta. Oricum putine facultati te scot direct pe post. Intra la o facultate si incepi sa experimentezi, documenteaza-te in legatura cu diferitele domenii de activitate care exista, vezi ce trebuie sa faci pentru fiecare job, eventual poti face internship-uri, job-uri part time samd. Nu este usor dar daca reusesti sa iti descoperi pasiunea inainte sa incepi facultatea sau chiar si pana la terminarea ei, esti o norocoasa, mai ales daca pasiunea ta va fi munca ta. Dupa facultate e mai greu sa experimentezi cu joburi pentru ca suntem in Romania si joburile entry level pentru studenti sunt slab platite iar traiul este scump. Recomandarea mea este totusi sa incepi sa cauti de acum si nu apleca urechea la ce spune lumea sau haterii. Suntem in era informationala iar orice intrebare isi are raspunsul la cateva click-uri distanta, asa ca in timpul asta pe care il mai ai pune mana si cauta-cauta-cauta informatii pe net!