| denisaelena24 a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare! Sunt la profil de bio-chimie in clasa a9a. Si as dori sa ma interesez de acum despre cum este mai exact la medicina...adica o sa mai am legatura cu materiile de gen matematica, fizica? Stiu ca am nevoie de bio si chimie. As vrea cat mai multe detalii daca se poate chiar de la studenti la asa ceva sau care au terminat. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Doloresidk a răspuns:

O sa te intalnesti cu fizica, la materia biofizica, dar nu e ceva de speriat, adica eu eram tufa la fizica in liceu si asta nu a fost vreun impediment in examenul din facultate.
Sfatul meu e sa inveti bine chimia, daca se poate sa o alegi ca fiind a doua materie din care sa ai grile la admitere. Biochimia e cea mai importanta materie din anul 1 dupa parerea, pentru ca te va ajuta si la alte materii precum biologie celulara, genetica, fiziologie.
O sa mai dai si de engleza, acolo vocabularul medical nu e o problema pentru ca se invata pe parcurs, in schimb e bine sa stii gramatica de baza.
Axeaza-te pe biologie si chimie in principiu, mate si romana asa cat sa iei o nota decenta la bac, iar restul mai subtirel. Asta desigur, daca esti hotarata ca vrei medicina si nu te trezesti in clasa a 12a ca vrei altceva desi tu te-ai axat pe un anumit profil laughing

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să ai de a face la biofizică, la statistică medicală, dar se poate învăța și dacă ai terminat liceul cu acest profil.