Întrebare recomandată | StartingANewLife a întrebat:

Am o mare problemă: sunt studentă în ultimul an la asistenţi medicali şi încerc să-mi găsesc un loc de muncă în orice domeniu pentru că am grave probleme cu banii. Problema e că nu am lucrat decât 3 luni ca vânzătoare şi alte 3 luni în construcţii, ultimul job fiind acum 2 ani. De un an şi jumătate sunt voluntar Smurd.
Problema e că nu ştiu ce să fac, dacă voi credeţi că ar fi ok să mint în cv. Mă gândesc că dacă vreau să ma angajez ca vânzătoare, ospătăriţă etc, nu ar da bine să apară în cv voluntariatul, poate nici facultatea. Mulţi nu vor să se încurce cu studenţi, dar eu ştiu sigur că m-aş descurca şi cu facultatea şi cu jobul. Pe de altă parte, dacă şterg facultatea de pe cv, toţi posibilii angajatori se vor uita urât pentru că am terminat liceul în 2011 şi am lucrat foarte puţin în anii ăştia.
Voi ce credeţi că ar trebui să fac pentru a avea o şansă la angajare? Aştept cât mai multe sfaturi, chiar am nevoie!
(Dau fundă şi voturi)

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Faci o postliceala, daca erai la facultate de medicina, ieseai doctor.te poti angaja si ca ospatarita, vanzatoare, etc.deci in c.v.scrii adevarul, tu nu vrei sa scrii exact ce este mai important.

| StartingANewLife explică (pentru express11):

Nu fac postliceală, este facultate de stat, de 4 ani. şi da, este importantă, dar în momentul în care va fi cazul să mă angajez ca asistentă. momentan, în orice alt domeniu e efectiv o piedică.

| express11 a răspuns (pentru StartingANewLife):

Si ce specialitate ai? medicina nu-i 5 ani? asa este. Facultatea de medicina generala, dureaza 6 ani. Apoi dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an, trebuie sa sustii un examen important, rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani. Dupa acest rezidentiat, din nou urmeaza un mare examen, pentru a putea deveni medic specialist pe specialitatea in care te-ai pregatit, cam dupa aceste etape te poti numi medic.deci un calcul 6(facultatea)+1(stagiatura)+3(medic de familie)sau 5(alte specializari)=intre 10 si12 ani.

| PeFuga a răspuns (pentru express11):

Dragul meu, te informez ca exista facultati de medicina care au cursuri de asistenti medicali generalisti happy

| PeFuga a răspuns (pentru express11):

Tu vorbesti despre facultatea de medicina, specializarea medicina generala. Cauta pe net si ai sa gasesti ca unele facultati de medicina au si specializarea Asistenta medicala generala de unde se iese direct asistent cu drept de practica happy

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Desi suna urat, eu as haciui CV-ul in asa fel incat sa smulga respect.

Daca vrei sa scoti facultatea, atunci adauga niste experienta inexistenta, da numarul de telefon de la niste prieteni pentru referinte si asta este.

Ce vrei sa faci altceva?

| StartingANewLife explică (pentru cristimihailov):

Mă gândeam ca cele 3 luni lucrate ca vânzătoare să le transform în cel puţin 6 luni. Crezi că se poate verifica, atâta timp cât nu mai există cărţile de muncă propriu zise, să se vadă scris cât am lucrat?

| cristimihailov a răspuns (pentru StartingANewLife):

Nu transforma alea. Alea lasa-le asa.
Adauga alta firma cu numele unui prieten pentru tot intervalul pe care ai nevoie sa il acoperi.

Stai linistita cu testarea, cel mult contabila va stii asta. Dar nici ea nu cred ca are acces la toate datele tale.

| PeFuga a răspuns (pentru StartingANewLife):

Poti sa le faci si 10 luni si daca te intreaba cum ai lucrat spui "fara forme legale" si gata. Nu te judeca pentru asta nimeni ci doar o sa retina ca ai acumulat experienta din joburile alea, nu e musai sa duci dovezi, poate cel mult o recomandarehappy

| PeFuga a răspuns:

Nu minti in CV si nici nu sterge facultatea! Orice job ai avea pana la finalizarea studiilor nu va fi oricum jobul vietii tale, asa ca scrie tot ce faci in cv, apoi mergi cu incredere la interviuri si povesteste-le angajatorilor ca tu POTI sa faci si facultate si serviciu. Fii sigura pe tine, asta iti creste uimitor sansele de angajare happy

Altfel, continua cat poti cu voluntariatul la smurd sau incearca la un spital privat. Cunosc cazuri in care dupa cateva luni de voluntariat s-au facut angajari. Pe tine oricum te avantajeaza acel voluntariat pentru ca, conform noii legi a voluntariatului, se considra experienta in campul muncii, asa ca iti va fi mai usor sa te angajezi ca asistent dupa ce termini studiile.
Mult succes!

| 1cristian1990 a răspuns:

Pai scrii in CV ca vrei sa te angajezi cu diploma de 12 clase, in felul acesta nu va mai trebui sa te plateasca mai mult pentru facultatea terminata! Incepe un curs de ospatar(du-te la somaj si spune-le ca vrei sa iti gasesti un job in domeniul acesta si te baga ei la curs) si scrie asta in CV ca faci cursu si ai mai avut relatii cu clientii, esti comunicativa deoarece ai lucrat ca si vanzatoare! Sau daca nu gaseste-ti o echipa de chelneri si bucatari care merg la nunti si vezi daca te iau cu ei!
Numai bine!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Sau daca esti frumoasa si arati bine si toata lumea iti spune asta, apuca-te de video-chat tongue scuze glumesc!

| express11 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Da,sa stii ca scoate bani acolo!

| StartingANewLife explică (pentru 1cristian1990):

Dacă-mi doream să fac videochat, nu mă văitam că nu-mi găsesc loc de muncă :p

| 1cristian1990 a răspuns (pentru StartingANewLife):

Acepta faptul ca traiesti in Romania si o sa te simti mai bine! Toata lumea o duce greu care nu are influente si traieste dupa legil astea! Mai sunt scpari dar sunt rare! Sau orienteazate spre o afacee, orice! De exemplu ai un hectar de pamant de la bunici, pune ceva pe el gen lavanda, busuioc, rapita, floarea soarlui, arendeaza-l la firme mai mari! Sau daca erai medic veterinar ar fi mai ok, cred eu, s-ar castiga bine de tot! castrari, depistare virus-uri la animalele sacrificate, vinzi animale, plimbi animale, le speli si tunzi blana, etc... eu te apreciez ca ai ales aceasta facultate si apreciez ca faci voluntariat si ajuti oameni!

| PeFuga a răspuns (pentru 1cristian1990):

Nu poate face cursuri sponsorizate de ajofm pentru ca este inca studenta happy

| IisusHristos a răspuns:

Incearca sa te faci inspector de asigurari la Carpatica sau Asirom. Usor, usor o sa ajungi sa castigi bine. Salariul este minim pe economie + comision. Din comision poti ajunge sa faci si pana la 10, 000-12, 000 lei pe luna daca ai clienti. Daca ai si relatii te ajuta si mai mult. Insa sunt multi care fac maxim 1, 500 lei pe luna din lipsa de clienti. Succes.