| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă și nu știu cu cine să mă sfătuiesc. În această vară am susținut admiterea la medicină și am picat. Diferența dintre media mea și ultima medie admisă era doar de 30 de sutimi așa că am decis să mai încerc încă o dată și anul acesta, în condițiile în care oricum eu aș fi vrut să iau un an pauză între liceu și facultate pentru a lucra și a strănge bani.
Mama m-a forțat să dau la o altă facultate în sesiunea de toamnă deși eu nu nu-mi doream acest lucru pentru că intrând la altă facultate la buget obligatoriu trebuie acum să plătesc primul an la medicină. Am acceptat totuși ca să nu mai existe discuții între noi si să fie totul bine.
Eu vreau să merg în sesiune doar la examenele care au legătură și cu medicina cum ar fi biologia celulară sau anatomia și să nu mai merg la botanică și fizică farmaceutică pentru că vreau să mă concentrez pe învățatul pentru admitere. Am ajuns la concluzia că nu mă pot concentra cum trebuie și pe facultate și pe admitere pentru că risc să umblu după doi iepuri și să nu prind niciunul.
Problema este că mama acum nu vrea să mă mai lase să dau la medicină. Ba spune că n-o să aibă să-mi dea bani de taxă deși eu am avertizat-o in acest sens, ba că dacă n-am intrat din prima acum nu mai am nicio șansă și să nu pierd și locul la farmacie, ba că ea nu vrea să dea ochii cu oamenii și să le spună că ea are o fată care s-a lăsat de facultate și că pot la fel de bine să mă duc în Italia să mă angajez dacă facultate eu nu vreau să fac. Nu știu cum să mă mai înțeleg cu ea.
Întrebarea mea este, voi ce mi-ați recomanda să fac? Să merg la examen după cum am spus, doar la materiile care au legătură mai mult sau mai puțin directă și cu admiterea și să mă concentrez în rest pe materia de admitere?

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Mergi la medicina daca asta iti place. Dar fa in asa fel incat sa intri la fara taxa.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu zic sa mergi la examene.Zic sa te chinui sa iei examenele si sa dai totusi si admiterea. Daca iei, lasa-te de farmacie. Daca nu iei, atunci macar poti ramane la farmacie. Eu iti urez succes si sper sa intri la medicina daca iti doresti happy.