| Brankera a întrebat:

Bună,anul ăsta am dat bacul și l-am luat din prima sesiune. Până anul acesta nu m-am gândit ce as vrea sa fac in viitor,o lăsam pe mama să aleagă și ea se gândise la o postliceală de asistente dar ulterior după o discuție cu un coleg care era destul de slab, am decis sa dau la medicină, neștiind ce implică învățatul pentru o asemenea facultate (urăsc chimia și nu am învățat o niciodată), mă rog undeva prin februarie m-am apucat serios de învățat însă meditațiile la chimie mi-au fost oprite de doamna profesoara (înainte să înceapă) căci nici pentru bac nu învățasem cine știe ce că eram prea obsedată de facultate si dânsa mi-a recomandat sa mă concentrez pe el și așa am făcut. Ajunsesem la o înțelegere cu părinții că mă lasă acasă un an să învăț pentru medicină + ajutor cu meditații. După tatal meu s-a sucit și a spus că nu-mi da voie sa stau acasă și că trebuie să mă duc la facultate nu contează care, doar să mă duc. Așa că mama mi-a băgat pe gât psihologia și uite așa am ajuns eu să învăț in mai puțin de 2 săptămâni toata psihologia de a 10(m-a târât la propriu mama acolo), desigur nu am învățat prea bine că la admitere la universitatea București am luat 6, 64 (166 din 250 întrebări) și am ajuns pe lista de așteptare, am stat până la final și după mi-am retras dosarul, tot la psihologie m-am dus și la ecologic și la Maiorescu, și la ecologic nu am intrat și la Maiorescu nu cred că am șanse că media de admitere este media aritmetică dintre bac (7:31)și proba la limba română unde am luat un amărât de 5, 30 căci nu pot face nici în ruptul capului un comentariu, iar media mea de admitere la Titu ar fi 6:30 și nu cred că există vreo șansă, când m-am înscris erau vreo 30 locuri neocupate in sesiunea de vara, iar daca la ecologic au fost vreo 95 (admiși+respinși) înscriși fiind slab cotata aici nici nu știu la ce sa mă aștept.
Și cel mai probabil iar o sa ajung sa stau acasă doar că acum îmi place psihologia și nici nu vreau sa stau acasă, îmi plac ambele și nu știu ce să fac/aleg

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Se vede ca ai fost bulversat si nici tu nu stii ce sa mai alegi. Nu stiu de ce parintii tai te-au fortat asa tare, adica pana la urmă alegerile iti apartin tie nu parintilor. Nu iei iti deci viitorul. Esti sigur ca vrei psihologie, iti place? S-au a fost alegere pe moment? Si nu e nici o problema daca stai acasă, o sa iti limpezesti mintea si o sa stii cu adevarat ce sa alegi. Nu pierzi nimic.

| Brankera explică (pentru Andersen2k18):

Au vrut doar sa nu pierd un an, părinții mei, ii înțeleg că nici eu nu vreau.dar daca tot stau acasă habar nu am cum să mă decid ce ar trebui să fac, de asta speram sa intru undeva că sa nu mai aleg eu pentru că nu sunt capabila acum.Mulumesc frumos de răspuns și btw sunt fatalaughing

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Brankera):

winking Cu placere, sorryhee hee nu am vazut numele.

5 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Du-te undeva unde se intra cu dosar sau fa o profesionala, o post liceala daca nu iti place sa inveti

| Brankera explică (pentru Yurisa):

N am spus că nu îmi place, pur și simplu nu am fost conștientă de situație și m-am trezit că de pe altă lume gen 'alo grow up odată"

| Yurisa a răspuns (pentru Brankera):

Atunci sa stii ca nu iti ia nimeni gatul daca stai un an pe tusa laughing trage tare anul asta si o sa intri daca ai medie buna la examen