| mary_1175 a întrebat:

Buna tpu...am si eu o intrebare din uriozitate
a fost cineva la Sapanta la cimitirul vesel? este un cimitir adevarat?

dau fnditzaa happy

10 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

Da, este chiar un cimitir. E foarte fain si interesant. Daca ai sta sa citesti toate mesajele de pe cruci, te-ai prapadi de ras.Au o adevarata arta in zona de a picta crucile si de a scrie povestile de pe ele, in concordanta cu viata pe care a avut-o locatarul(hi hi)mormantului si preocuparile/placerile lui din timpul vietii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Am vizitat de foarte multe ori cimitirul de la Sapanta, este un cimitir faimos pentru crucile mormintelor viu colorate si pentru versurile si picturile ce prezinta viata si ocupatia persoanelor decedate.

| ioana1704 a răspuns:

Da este un cimitir adevarat. Ideea a fost a lui Stan Patras. El a inceput sa sculpteze ceva haios pe cruci scris si figura, referitor la viata celui care a murit. patras a avut un ucenic pe care l-a lasat sa duca mai departe acest simbol al localitatii. DAca mergi acolo vei vedea ca se pot identifica cele 2 stiluri a lui PAtras ( e decedat ) si a culuilat - imi scapa numele. Daca ajungi in zona, viziteaza si Manastirea Sapanta. E f frumoasa, e doar din lemn si la inbinari nu s-a folosit nici un cui sau alt metal. Turnul e f inalt. Iti recomand Maramuresul pentru sarbatori si nu numai! Sunt din baia mare si pot sa-ti recomand obiective!

| xxdd a răspuns:

Am fost si e adevarat. dar sincer nu merita sa te duci pana acolo doar pentru cimitiru ala.
Este desul de mic.
Majoritatea crucilor sunt albastre si pe toate scriu texte despre moartea respectivului.
Nu e cine stie ce.thinking

| mary_1175 explică:

Merita sa vizitezi acest cimitir?

| hax0r a răspuns:

Nu e un cimitir adevarat.camufleaza o baza secreta de spiridusi. dar daca sapi acolo gasesti Treasure. gogo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, inradevar, este un cimitir, avand momente vesele scrise pe,, cruce,,.

| nashu40 a răspuns:

Buna!
Bineinteles ca e adevarat1
Nu am fost eu personal, recunosc, dar am cunostinte care au fost si au citit epitafurile. Sunt cat se poate de reale si de amuzante!

| anonim_5778 a răspuns:

Da, este un cimitir adevarat.Crucile sunt foarte colorate si sunt scrise: modul in care a murit persoana sau cate o gluma

| marusca a răspuns:

Hi all,
Vad ca sunteti interesati de cimitirul vesel...va puneti intrebari aparent copilaresti... dar care isi au rostul, asadar as deschide si un mic topic
Ce credeţi despre acest cimitir?

În primul rand, aş vrea să imi explic demersul în ceea ce priveşte această postare. Cercetez, pentru lucrarea mea de dizertaţie, percepţia turiştilor, de la faţa locului şi prin observaţie indirectă (prin intermediul fotografiilor)- banuiesc ca browsuiti, asupra aşa numitului Cimitir Vesel.

1. De unde aţi aflat despre acest cimitir? (Tv, mass-media, internet, agenţiile de turism)
2. Consideraţi că este vesel sau nu? Argumentaţi în câteva rânduri.
3. În ce domeniu aţi încadra aceste cruci – artă-artizanat sau pasiune?
4. Ce elemente vă atrag cel mai mult la o cruce – elementele de ornamentică, imaginile, coloristica, acoperişul sub forma unor troiţe, textul etc?
5. Ce credeţi că semnifică aşa numitul albastru de Săpânţa?
6. Impresia dumneavoastră generală în ceea ce priveşte acest cimitir?
7. Recomandaţi vizitarea acestui cimitir?

Multumesc anticipat pentru comentariile dumneavoastră

P. S. Orice comentariu este binevenit
Călduroase salutări,
Marinela Paraschiv