| Azurz a întrebat:

Am si eu o intrebare..pe site sri optiunea cariere, daca esti absolvent de liceu, poti opta ca si soldat gradat. Ce inseamna sgp la sri? Dar de brigada antitero, cei de la interventii de pe aeroport ce stiti? Ms mult! Dau funda

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să te înscrii în armată

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să ai pregătire intr una din astea înainte de a te înscrie la SRI

| Azurz explică (pentru Donsavas):

Poti fi mai explicit? Multumesc de raspuns!

| Azurz explică (pentru Donsavas):

Poti fi mai explicit? Multumesc de raspuns

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

SGP= Soldat-Gradat Profesionist. Dacă eşti cel puţin absolvent al ciclului inferior liceal sau al învăţământului profesional, cu diplomă sau certificat de absolvire, poţi opta pentru angajarea în corpul soldaţilor şi gradaţilor profesionişti prin completarea unui formular on-line sau prin depunerea unei cereri olografe şi a unui Curriculum Vitae la sectorul relaţii cu cetăţenii sau la Direcţiile Judeţene de Informaţi (pentru mai multe detalii vezi Legea nr. 384 din 2006 privind statutul soldaţilor şi gradaţilor profesionişti, cu completările şi modificările ulterioare). Brigada antitero apartine de SRI si este alcatuita din cadre militarizate ale SRI si are urmatoarele misiuni: intervenţie antiteroristă (prevenire), prin măsuri specifice de securitate diplomatică la obiectivele aflate în responsabilitatea SRI, securitate a zborurilor operatorilor aerieni înmatriculaţi în România, control de securitate pe toate cele 16 aeroporturi ale aviaţiei civile existente în ţară şi de intervenții pirotehnice la obiectivele aflate în responsabilitate permanentă sau temporară;
intervenţie contrateroristă (combatere), prin măsuri tactice şi/sau pirotehnice la nivel naţional.
Aici poti aplica: http://bit.ly/2P9gfKt