| Cosmin183M a întrebat:

Am si eu o intrebare: ce arme sunt la soldat gradat profesionist?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La SGP este pistol, pistol-mitraliera, pusca-mitraliera, PSAL, AG-7. Probabil ca i vrut sa spui ca la ce arma te poti angaja ca SGP. Armele sunt diferite: infanterie, tancuri, auto, transmisiuni, geniu, etc. Depinde de ce arme au nevoie ei si unde te repartizeaza si ce pregatire ai. Concluzia: SGP pot fi angajati la orice arma cu conditia sa indeplineasca anumite criterii.

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Mi-as dori sa ma duc la Infanterie terestra.

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Dar cu 12 clase credeti ca se poate sa ma duc la infanterie terestra?

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin183M):

Da. Trebuie sa ai liceul cu bacalaureat: https://dmru.mapn.ro/pages/view/98#ce

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Si se poate fara bac?

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin183M):

Uite aici la conditii:
6. Pentru formarea soldaţilor/gradaţilor profesionişti prin absolvirea unui program de instruire
să aibă vârsta între 18 ani, împliniţi până la data începerii programului de instruire, şi cel mult 50 de ani, împliniţi până la data încheierii primului contract de angajare;
să fie absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu sau să facă dovada absolvirii acestuia, până la data începerii programului de instruire;
să posede permis de conducere auto categoriile B şi C - numai candidaţii care optează pentru arma "auto", iar pentru arma "geniu" doar pentru specialităţile militare care necesită conducerea tehnicii specifice auto;
să fie de acord să renunţe la gradul dobândit anterior şi deţinut ca rezervist, după angajarea în armată;
să deţină diplomă de absolvire a şcolii sanitare postliceale - numai candidaţii care optează pentru profesia de soldat şi gradat profesionist în arma "aviaţie", specialitatea "însoţitor de bord-paramedic". In concluzie: nu trebuie Bacalaureatul. Pacat! Pe vremea cand eram eu era obligatoriu.

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Am intales

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Mi-as dori dupa ce termin 4 luni de pregatire. as vrea sa ma duc la infanterie terestra Acolo se poate fara bac?

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin183M):

Depinde in ce categorie. Doar la SGP se poate. In rest trebuie liceul cu Bacalaureat. Nu citesti ce-ti scriu eu pe aici?

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Normal ca citesc! si chiar va multumesc mult ca mi-ati raspuns

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin183M):

Multumesc si eu!

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Respect!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii mai explicit, te referi la armamentul din dotare sau la componentele serviciului militar - infanterie, artilerie, geniu, tancuri, etc.

| Cosmin183M explică (pentru Ioandelasal):

La armamentul din dotare

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin183M):

Ti-a spus Salontanul ce arme sunt in dotarea soldatilor.