| RazvanMessi10 a întrebat:

am si eu o intrebare: sunt in clasa a 10 acum trec si sunt la liceu pe profilul: mecanica, si am avut media de admitere 6.38 si acum am terminat clasa a 9 cu media 8.05 si as vrea sa ma mut la un alt profil am facut cerere la turism si alimentatie la alt liceu mai demult prin semestrul al doilea, pe mine ma pasioneaza de mic informatica, c++, 3dsmax, unitygame, maya, photoshop etc..stiu lucra, modela etc..si as vrea sa devin programator sau environment artist (artist de mediu-in romana - sa fac jocuri ) dar intrebarea mea este ca ce liceu sa fac adica acum din clasa a 10 adica mama nu e de acord cu liceul unde vreau sa ma duc am vrut sa ma duc si la mate-info la un liceu bun acum sa ma transfer dar acolo ultima medie de,, admitere" nu cea din clasa 9 a fost 8.55 si imi puteti spune cum sa o conving pe mama sa ma transfer nu mai suport colegi niste. drogati infectii nu e de bataie si etc ca ma descurc cu ei dar imi pare rau ca nu am invatat de la inceput ce pot sa fac acum dau funda multumesc mult si cum o pot convinge pe mama sa ma lase sa ma duc la ce liceu vreau si sa imi urmez visul dau funda ce ma sfatuiti. funda

2 răspunsuri:
| RegepOnur a răspuns:

Pot sa te duci la alt liceu mai slab dar aceeasi sectiune, mate-info.Nu prea ai cum sa o convingi...

| LyVVyU a răspuns:

Cumedia cu care ai terminat clasa a IX-a aica (8.05) ai pute sa te transferi la un alt liceu care sa aiba profil de mate-info sau in acelasi liceu sa te transferi la o clasa de mate-info.
Dar ca sa devii programator ai nevoi de mai mult, sa fiu mai precis trebuie dupa terminarea liceului sa faci si o facultate specifica adica de programator(informatician).Tu vrei sa faci programe jocuri etc. Este greu sa ajungi acolo ai nevoie de ceva relati si sa fi foarte bun in cea ce faci. Sper ca raspunsul meu sa te ajutewinking