| maria232 a întrebat:

Buna TPU! am si eu o rugaminte la voi.imi spuneti va rog, care este diferenta dinte say, tell, speak, si talk? astept raspuns. dau funda, daca conteaza prea mult si asta.multumesc.

Răspuns Câştigător
| wintage a răspuns:

Nu stiu sa iti zic foarte elaborat, mai bine i-ai cere profesorului dar in fine...
"Say" se foloseste cand cineva a spus, a facut o afirmatie, nu s-a referit la nimeni in special.
"Tell" se foloseste cand cineva i-a spus cuiva ceva.
ex : He told me... sau Tell me wHi, you said goodbye...
"Speak" se foloseste cand cineva vorbeste neadresandu-se nimanui. Se mai foloseste si pentru discursuri.
Talk - a vorbi cu cineva
Ex : Are you talking to me?

Ai putea sa spui ca say, speak e a vorbi fara sa se adreseze nimanui iar tell, talk se adreseaza.

3 răspunsuri:
| mortallx a răspuns:

Deci iti zic si eu ce stiu :)).Say=a spune, tell=ai vorbii, a spun speak=a vorbii si talk=tot a vorbii bun.Nu poti spune "He say me to stop", trebuie sa folosesti "He tell me to stop." Uite, te pot ajuta cu asta http://www.englishbaby.com/......ference%29 nu este greu de inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe speakil folosesti doar (Numai) atunci cand este vorba despre o limba.
I speak romanian.
Vorbesc romana.
talk doar cand vorbesti cu cineva, despre ceva.(Numai)
We talked about school.
Am vorbit despre scoala.
say- numai cu sensul de a spune a zice.
ATENTIE!
In engleza cand vrei sa spui ''El mi-a spus'' nu folosesti say, ci told
He told me.
El mi-a spus. ( la trecut)
He tell me.
El imi spune.( la prezent).

| geopunct a răspuns:

Say-a grai ceva,nu neaparat cuiva
tell-a spune cuiva ceva
speak-a comunica cu cineva(dialog)
talk-a vorbi(la telefon, spre exemplu, a socializa)