| sexonline a întrebat:

Am trecut in clasa 12 a si ma gandesc ce o sa fac dupa ce termin liceul! Eu as vrea sa intru la pompieri,politie,jandarmi, una din astea pentru ca imi place foarte mult de mic, dar problema mare e ca nu prea stiu ce sa urmez.Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa urmezi Academia de Politie. Intereseaza-te la Inspectoratul judetean de Politie, ei fac recrutari pentru academie. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Toate trei sectiile sunt in cadrul Academiei de Politie Bucuresti, iesi un specialist cu studii superioare intr-un anumit domeniu si e bine sa mergi in functie de materiile care-ti plac si de inclinatiile pe care le ai. Daca-ti plac la fel de mult mergi unde sunt locuri mai multe, deci unde ai avea sanse mai multe. Pompierii cu Academia terminata sunt un fel de ingineri specializati in tehnica specifica activitatii pompierilor, deci tu te-ai ocupa mai mult de intretinerea si reparatia masinilor si utilajelor pompierilor (de la nivel de inginer, bineinteles). Deci aici iti trebuie mate is fizica, la astea se si da admiterea. Daca faci sectia de politie ai specializare pe drept, un fel de jurist dar in cadrul politiei si in functie de media de la absolvire poti intra pe judiciar, criminalistica, etc in functie de locurile pe care le au disponibile in anul in care termini. Admitere la romana si istorie. Jandarmii sunt in special pentru interventii, aici se face management si psihologie, in general psihologia maselor si managemet militar. Aici nu stiu sigur la ce se da admitere. In rest poti gasi mai mult einformatii si urmari diverse aspecte aici http://www.academiadepolitie.ro/old/Facdepol/structura/jandarmi.html, unde gasesti si nr. de telefon si-i poti intreba pe ei de materiile la examen, repartitii dupa angajare si alte aspecte. Succes!