| AndreeaMaria90876 a întrebat:

Bună TPU am venit cu o întrebare legată de viitor. Vreau să devin criminalist/ofițer criminalist (sunt diferite). Știu că trebuie să urmez academia de Poliție. Notele mele sunt destul de bune, mediile mele anuale au fost intre 8, 56/9,45. Am un verișor criminalist știu cu ce se mănâncă aceasta meserie. Însă vreau să îmi spuneți dacă se merită, ce materii trebuie să stăpânesc și de asemenea dacă trebuie un anumit profil la liceu, iar de asemenea cum intri la academia de poliție etc
Provin dintr-o familie cu meserii de acest fel si chiar mă atrag, am asistat la cazuri etc.
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Bună! Din ce știu, la Academie se intră pe baza de admitere. Primul pas e sa te duci sa te inscrii. urmeaza sa iti faci un dosar cu acte
Iti vor face testare psihologica. Apoi vei da probe sportive la admitere( pentru fete: aruncarea mingii medicinale de de 2 kg-7 m. Alergare de rezistenta-1000m in max. 4. 10minute, alergare de viteza-50 m in max 8. 1secunde). daca iei probele astea urmeaza inca o verificare medicala, probe de cunostinte: teste grila la engleza/franceza, istorie, romana(doar gramatica). Si..cam adta e admiterea.e destul de grea.dar daca faci pregatire din timp nu e imposibil. Academia este ca si o facultate de politie.de acolo iesi ofiter. dureaza 3 ani. Mai sunt scolile de subofițeri( Campina, Cluj, Oradea-frontiera). Acolo se dau aceleasi probe..doar ca fara istorie. Dureaza 2ani

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a deveni ofiter de politie, indiferent in ce ramura a politiei, trebuie sa urmezi Academia de politie. Pentru a te ajuta la admitere este bine sa urmezi, in liceu, un profil de filologie sau stiinte sociale.
Pentru detalii privind admiterea poti sa citesti, pe site-ul oficial al Academiei, Admiterea 2017, cam asa se poate sa fie si pe viitor. In orice caz, cand ajungi in cl. a XII-a vei citi ce prevede admiterea din anul cand termini liceul.

| Ralukafay a răspuns:

In primul rand, nu exista nicio meserie numita"criminalist", poate voiai sa scrii ca vrei sa lucrezi la criminslistica.Si nici meseria de politist criminalist nu exista.Stiu la ce te-ai referit cand ai spus "criminalist/politist criminalist", dar la fel ca si mine, daca nu as fi citit toata postarea si m-as fi oprit la criminalist, as fi crezut ca vrei sa devii criminal si asa, poate au inteles si altii pana sa treaca de acea meserie.Deci,ai grija la cum te exprimi.

| Valy9999 a răspuns:

Conteaza mai putin ce note ai tu in liceu. Trebuie sa iei probele ce se dau acolo.