| andreea79 a întrebat:

Buna TPU as dori raspunsuri rapide.
Am un prieten in Romania si doreste sa vina in Italia dar parinti lui nu sunt in tara poate veni fara procura adica ilegal platind la vama?
Are toate actele necesare 17 ani si vine insotit de o persoana majora varul lui credeti ca poate veni ilegal adica sa plateasca pentru procura?

Răspuns Câştigător
| XxrobixX a răspuns:

Poate veni... Poti calatori singur cu avionul de la 14 ani, cand ti se da buletinul, plus ca daca vine cu un major e si mai bine, sigur ca poate!

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu inteleg la ce te gandesti tu cand spui sa plateasca pentru procura. ilegal platind la vama ajunge fix la puscarie. pentru ca e considerat minor nu poate calatori fara imputernicire/procura din partea parintilor. daca persoana respectiva nu este varul lui ci este cineva care l-a rapit? sau un traficant de carne vie si el nu stie? deci nu are cum sa faca, procura se face la un notar in prezenta si cu semnatura ambilor parinti. nu se poate sa mearga nici macar cu unul din parinti daca nu are acord de la celalalt, cu strain nici atat. http://www.dreptonline.ro/utile/conditii_calatorie_minori_hotarare.php

| speeedx a răspuns:

Da sigur ca da dar trebuie sa plateasca putin cam mult