| Link01234 a întrebat:

Buna,TPU! As dori sa stiu cat de bine este platit un traducator in Romania.
P.S. As vrea sa ma fac traducator de engleza-hindi pentru ca imi plac foarte mult cele doua limbi.
De asemenea as dori sa stiu daca este platit un traducator mai bine decat un IT-ist.

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

"IT-ist" este un termen foarte vag, care practic nu spune nimic despre meserie.
Translatorii sunt plătiți în funcție de limbi.
Vara asta am avut nevoie de un traducător autorizat pentru a-mi traduce (română -> engleză) foaia matricolă și diplomele de bac. Toți translatorii pe care i-am întrebat cât costă mi-au cerut în jur de 150 de lei pentru ele.