| Makeithappen a întrebat:

Bună, TPU! Aș dori să urmez facultatea de limbi străine, dar germană-engleză, iar pe viitor să profesez ca translator sau ca profesor în cadru universitar. Cei ce au urmat această facultate sau au informații despre aceasta, m-ați putea ajuta cu detalii referitoare la cursuri și la posibilitatea găsirii unui loc de muncă din cele menționate?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa fii profesor la facultate e cale lunga. Trebuie sa faci si masterul (2 ani) apoi doctoratul (minim 3 ani) si abia apoi poti lua niste ore la facultate (seminar de regula, curs predau cei cu vechime). Mai intai vei fi asistent universitar si in timp in functie de care e activitatea ta stiintifica, avansezi ca lector, conferentiar si in cele din urma profesor. Profesor se ajunge greu, majoritatea pe la 40-50 ani, unii se pensioneaza asistenti pentru ca nu au putut avansa. Salariul unui asistent e destul de mic, un profesor are salariu baban, conteaza si vechimea. Programul e destul de lejer, ai mult timp liber.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cadru didactic universitar se ajunge greu; o fata pe care o cunosc a ajuns sa predea chiar la facultatea asta, Limbi si Literaturi Straine, UB, (acum preda la Pitesti), si a avut inclusiv o carte, publicata, in portofoliu. Dar cineva trebuie sa fie si cadru didactic universitar, de ce nu tu! Cu limba germana, plus engleza, o sa ai de lucru, de asta sunt convins. Vezi ca toate materiile de engleza se predau in engleza. Literatura, gramatica avansata, tot. O vorba in romana nu o sa auzi, in ora.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Această facutate ca majoritatea au grupuri de facebook..deci