| TheFootballPlayerAndrey a întrebat:

As vrea ca pe viitor sa urmez o facultate de IT.La liceu trebuie sa urmez neaparat profilul de mate-info ca sa pot fi admis sau as putea sa fiu admis si de la alte profiluri? Daca da, care ar fi acelea?

Răspuns Câştigător
| nowandrei a răspuns:

Salut,nu trebui neaparat profilul M.I, dar acesta este recomandat! Dar poti alege si alte profile... Oricum mai nou este un fel de examen numit ECDL care se obtine foarte usor si cu el poti merge direct la facultate dupa ce termini liceul!

| TheFootballPlayerAndrey explică (pentru nowandrei):

Multumesc pentru raspuns, chiar imi faceam probleme pentru ca am auzit ca este un profil foarte greu.Chiar daca la alt profil nu o sa mai fac ore de informatica, deja am cunostine foarte bune in acest domeniu.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele facultati cer media la matematica de la bac sau din timpul anilor, deci ai nevoie de un profil real. recomandat ar fi mate info ca sa iti formezi niste baze de cunostinte

| PunkPrincess_7346 a răspuns:

Da,poti fi admis si de la alte profile, atata timp cat ele sunt reale happy, deoarece daca esti la un profil umanist, acesta nu da bac`ul din matematica sau alte materii de profil real.Dar pentru ati fi mai usor ati sugera matematica-informatica, pentru ca dupa cum se specifica si in denumirea profilului pe aceste materii e axata. Daca nu poti alege si bio-chimia.