| anonim_4396 a întrebat:

ce facultate ar trebui sa urmez pentru a deveni inspector scolar? la ce materii trebuie sa dai admitere si ce se studiaza in facultate? este grea facultatea?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Nu exista o facultate pentru inspectori scolari.Acestia sunt profesori de diferite specialitati care la un moment data pe baza unui concurs ocupa temporar functia de inspector. Poti urma orice facultate cu profil pedagogic, devii profesor si daca esti bun in domeniu si ai obtinut gradele didactice necesare poti concura pentru un post de inspector.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa devii inspector scolar trebuie sa fii profesor cu ceva ani de experiatna. Nu e o facultate speciala pentru asa ceva