| MirunaGe a întrebat:

Ce facultate ar trebui sa urmez pentru a deveni inspector/manager resurse umane? Si daca se poate sa-mi oferiti mai multe detalii despre aceasta meserie in caz ca aveti habar, multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

* "Resurse umane" este o specializare din cadrul unei facultati de sociologie( vezi pe cea din Cluj:http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/sociologie_asistenta/
sau, pe cea din Bucuresti:http://sas.unibuc.ro/index.pl/studii_licenta_ro )
* "Inspector" si "manager" sunt functii care se ocupa prin concurs dupa finalizarea facultatii --- una din conditiile de participare la concurs este "experienta in munca"!
Cat despre sansa de a gasi un job dupa absolvirea specializarii "resurse umane", specialistii spun ca sunt mici din cauza faptului ca facultatile din Ro nu isi adapteaza oferta de specializari la cererea de pe piata muncii( mii de absolventi anual pe care piata muncii nu-i poate absorbi!))

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Resurse umane.