| LoLiTa1808 a întrebat:

Cum adica un patrat si un triunghi echilateral sunt inscrise in acelasi cerc? Cum ar trebui sa desenez asta?

Răspuns Câştigător
| GabyAdicaEu a răspuns:

Faci un cercc, apoi in cerc desenezi un triunghi care sa atinga cu colturile laturile cercului, asa procedezi si cu patratul!

3 răspunsuri:
| GreenAlien a răspuns:

Exact ca în imaginea asta
http://4.bp.blogspot.com/......oculte.jpg
doar că tu nu mai desenezi şi acel cerc mai mic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GreenAlien):

Gresit. El cere sa fie inscrise in acelasi cerc. Pentru asta si triunghiul si patratul, trebuie sa atinga cercul.

| Jono a răspuns:

Faci un cerci si desenezi un patrat care sa atinga laturile cercului, intr-un cerc poate fi desenata orice figura geometrica