| loripuf a întrebat:

Daca am cazier fiscal cu datorii persoana fizica pot participa la concursul pentru intrarea in Institutul National de Magistratura? Va rog sa raspunda doar cei care stiu! Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti participa. Conform L.303/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.14.(1) Admiterea la Institutul Naţional al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparenţei si egalităţii, exclusiv pe baza de concurs.
(2) Poate fi admisă la Institutul Naţional al Magistraturii persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
b) este licenţiată în drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal şi se bucură de o bună reputaţie;
d) cunoaşte limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical şi psihologic, pentru exercitarea funcţiei. Comisia medicală se numeşte prin ordin comun al ministrului justiţiei şi al ministrului sănătăţii."

1 răspuns:
| stpu a răspuns:

Sper ca nu intrebi pentru tine... Ar fi culmea sa-ti doresti sa intri in INM si sa nu cunosti legile, mai ales cele care te privesc straight face