| KaRa23S a întrebat:

Delf-ul si Cambridge-ul la ce se refera mai exact? Se poate da la toate profilele, sau doar la cele cu bilngv/intensiv? Se da doar la anumite licee? Eu am invatat la doua licee, la unul am auzit multe despre aceste certificate, insa la celalalt nimic.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt doua examene de certificare unul pentru engleza si unul pentru franceza. Din cate stiu eu poti sa il dai si independent de scoala. Daca esti la profilul bilingv mi se pare ca ai ceva reducere la taxe, cel putin eu asa am avut in liceu.

| Seby90 a răspuns:

Il dai unde vrei, si in privat de vrei (din ce stiu eu) prea mult, nu prea cred sa te ajute. happy

| ashlee a răspuns:

Pentru DELF (diploma de limba franceza), te poti interesa la Institutul Francez iar pentru Cambridge (limba engleza), la British Council, ambele din Bucuresti. Au si situri web aceste institutii.

Aceste atestate nu au legatura cu liceul pe care l-ai frecventat.

| Androphyla a răspuns:

Sunt examene de certificare: unul pentru engleza, altul pentru franceza. Le poti da si in afara liceului chiar undeva si in alt judet daca vrei. Nu conteaza profilul sau profilurile liceelor la care ai invatat. Si.te mai scuteste si de proba de limbi straine de la Bacalaureat.winking

| PunkyBrunette a răspuns:

-Sunt examene care atesta faptul ca stii limba franceza/engleza.
-Se poate da la toate profilele. Si oricum examenul poate fi dat de oricine.(adica poate sa dea si bunica unchiului vecinei daca vrea )
-Da... Se da doar in anumite licee. Dar liceele respective sunt centre de examinare si poti sa mergi in orice centru vrei.( adica nu trebuie neaparat sa se organizeze la tine in liceu)