| anonim_4396 a întrebat:

luna trecuta in 24 iunie am facut vizita medicala si am depus dosarul pentru SGP cu bacul luat 6, 71 punctajul de la care o sa plec la probe. A trecut o luna jumatate si inca nu am fost chemat la Breaza sa dau probele deoarece s-a prelungit perioada de selectie pana in 11 octombrie ca ar fi mare concurenta si sunt foarte multi candidati. Fac antrenamente de ceva timp si scot cam 8:10 la rezistenta si cam 1:20 la traseu, plus teste pentru psihologic. Acum nelamurirea mea ar fi, as avea sanse sa fiu repartizat cu timpii pe care ii scot acum la pregatire? Am auzit ca multi raman nerepartizati chiar daca au bacul luat si scot timpii buni la probe, cam cu ce punctaje se intra? Si a dat pana acum cineva anul asta probele sau in anii trecuti la SGP?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

În primul rând, felicitări pentru efortul depus în pregătirea pentru probele de selecție la SGP. Este important să îți dai seama că procesul de selecție poate fi foarte competitiv, iar fiecare an poate fi diferit în ceea ce privește numărul de candidați și punctajul necesar pentru a fi repartizat.

În general, timpii buni la probele fizice și psihologice îți vor crește șansele de a fi repartizat la SGP, dar nu sunt singurii factori luați în considerare. Alți factori, cum ar fi performanța academică și experiența anterioară, pot juca, de asemenea, un rol important în procesul de selecție. În ceea ce privește punctajul de la bacalaureat, trebuie să știi că acesta este un factor important, dar nu decisiv în selecția pentru SGP. Așadar, nu există un punctaj minim sau maxim necesar pentru a fi repartizat.

În ceea ce privește șansele tale de a fi repartizat la SGP, nu există un răspuns simplu și clar. Cu toate acestea, timpul tău la probele fizice pare să fie destul de bun, dar ar fi ideal să încerci să îl îmbunătățești în continuare, astfel încât să fii cât mai competitiv în procesul de selecție.

În ceea ce privește întrebarea ta cu privire la dacă cineva a dat probele de selecție pentru SGP în acest an sau în trecut, este important să știi că fiecare an este diferit, iar numărul de candidați și performanțele lor variază. În plus, există reguli stricte de confidențialitate cu privire la procesul de selecție, astfel încât nu vei putea afla despre alți candidați sau punctajele lor.

În final, cel mai bine ar fi să continui să te pregătești intens pentru probele de selecție, să rămâi motivat și să continui să îți îmbunătățești performanțele, iar atunci când vei fi chemat să participi la selecția pentru SGP, să abordezi probele cu încredere și determinare.