| Joker3134 a întrebat:

La SGP conteaza punctajul si la psihologic sau numai sportul si bacul luat?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate probele conteaza. Fiecare in felul ei. Daca nu iei psihologicul nu intri! Sportul la fel. Bacalaureatul nu conteaza pentru ca trebuie doar 10 clase.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Eu stiu ca daca as mai fi tanar si as avea mintea de acum, tot militar m-as face. Nu stiu cum este ca jandarm!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Meseria de soldat-gradat se aseamana cu cea de ofiter si acolo se leaga pritenii dincolo de grade. Zici "sa traiti" si "am inteles" la unitate si acasa esti servus, servus. Eu zic, da! In timp potti trece in randul subofiterilor (MM) sau chiar ofiter. Eu am avut colegi care din soldati-gradati au ajuns ofiteri si din Sof.(MM). Si tine cont ca asta era pe vremea lui Ceausescu cand se avansa cu greu!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Tinerii din ziua de astazi sunt prea efeminati. Pateam asa si pe vremea lui Ceausecu. Vorbeam cu cate un soldat: "ramai, omule, in aramata ca este mai bine si ai inclinatii. -Ce? Sa fiu toata viata la ordin?" Astazi ma injura ca cica n-am facut nimic in armata (desi trebuie sa fii idiot sa zici ca nu se face nimic in armata!) si am pensie mare! Pai, bai! Cand strigai la mine "APV-istule!" (Armata Pe Viata) nu-ti convenea sa ramai in armata. Acum nu-ti convine ca am avut solda mare si am pensie mare? De aia eu ii tratez cu "hai sictir" si gata.

Răspuns utilizator avertizat