| AnonimGuy264 a întrebat:

Buna TPU.
Nu stiu ce sa fac. Sunt in clasa IX la protectia mediului. La inceput ziceam ca nu as face o facultate, dar parca ma bate gandul sa fac sa ma ajute. Eu sunt pasionat de tehnologie, mai pe scurt orice este legat de game development. Dar nu vad cum as putea urma o facultate de acest gen la profilul care sunt. Cineva care imi poate oferi indrumari? Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Esti clasa a 9-a, deci mai ai timp sa te transferi la un liceu mai bun. Iti recomand sa te transferi semestrul viitor la un liceu de profil stiinte ale naturii, sau de ce nu, mate info. In cazul in care nu prea ai facut matematica in generala si nu prea stii mate, ramai pe profil stiintele naturii pentru ca pentru a fi programator iti trebuie ceva mate, iar un profil mate info ar fi prea greu pentru tine. Iar in toti anii astia cauta-ti un profesor de mate si unul de info, ca sa te ajute sa recuparezi materia ce ai pierdut-o iar in acelasi timp sa tii si pasul cu noua materie, pentru ca de unul singur nu poti.

| Feitan a răspuns:

Domeniul in care vrei sa activezi iti ofera posibilitatea de a fii autodidact. Invata matematica elementara din liceu (sa stii radicali/derivate, foarte important MATRICE etc). Incearca un limbaj de programare ( sunt cursuri gratuite online cu gramada).