| AfumataSunca a întrebat:

Buna, TPU!
O noua zi, o noua intrebare!
Cati ani de facultate trebuie sa faci pentru a te faci psiholog?
Ce mai trebuie sa faci in afara de facultate si cati ani?
Cat se castiga in ROMANIA?

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

Iar ca raspuns la intrebarea initiala

3 ani facultate de psihologie
2 ani masterat pe clinica - de obicei toata lumea se indreapta acolo ca sa poata avea acces in munca cat mai repede.
1-2 ani supervizare in clinica (aici nu mai retin exact daca e 1 sau 2, dar se face in timp ce muncesti)

nu e obligatoriu sa faci masterat pe clinica daca faci formare, dar va trebui sa astepti pana cand termini formarea ca sa poti sa profesezi,

cu master in clinica si supervizarea facuta poti sa ai acces in profesie putin mai repede insa nu poti face psihoterapie doar cu master si supervizare.

intre 2-10 ani de formare cu un formator acreditat in functie de ce ramura a psihoterapiei alegi
10 ani dureaza formarea in psihanaliza.
2 ani si 4 luni formarea in terapie cognitiv comportamentala - cea mai uzuala formare
ar fi indicat sa faci 2-3 formari pentru a avea la dispozitie mai multe metode terapeutice
mai exista analiza tranzactionala, adleriana, experientiala, sunt multe, nu le pot insira aici pe toate.

iar referitor la partea financiara, aici e in functie de cat e dispus psihologul sa lucreze.

ora de psihioterapie e intre 180-200 lei
ai 8 ore pe zi, adica 1440 pe zi
sunt 168 ore pe luna, ar fi 30.240 lei brut, unde mai trebuie sa scazi taxele, impozit venit, cas, etc

aici ai o lista cu tarife a unui cabinet pe care l-am gasit pe net
https://www.clinicaoananicolau.ro/tarife/

4 răspunsuri:
| InOrOut a răspuns:

Cat castigi din cabinet de psihologie? - nimic, ca nu vine nimeni.
Daca te angajezi cu ea la stat, gen in penitenciare, armata, etc, castigi mai mult, destul cat sa traiesti.
Nu stiu cati ani.

| armiaso a răspuns (pentru InOrOut):

Cand nu cunosti un subiect abtine-te, cabinetele de psihoterapie sunt pline.

| InOrOut a răspuns (pentru armiaso):

Da, pline ai nimerit-o. Daca ai 2 clienti pe zi si stai cu ei cate 4 ore nu inseamna ca sunt pline. A fi pline inseamna cel putin 20 de clienti pe zi ca la frizerie. Daca sunt asa de pline cum se face ca nu exista joburi pe net de angajare psiholog?

| armiaso a răspuns (pentru InOrOut):

Lipsa anunturilor de pe net sau la ajofm nu dovedeste lipsa de activitate in domeniu, nu o sa stau sa explic in mod detaliat activitatea ca sa iti poti da seama de ce nu exista anunturi, dar te asigur, in tara noastra psihoterapia a luat avant, iti spun acest lucru din sursa sigura, iar explicatiile pentru lipsa anunturilor de angajare in acest domeniu pleaca de la forma de organizare a cabinetului.

simtul comun nu reprezinta o autoritate sau o sursa de informatie credibila, e una sa ai datele despre o situatie si alta sa dai cu presupusul despre acea situatie.

daca nu cunosti un lucru sigur, e de preferat sa nu comentezi pe acel subiect.