| newperson4him a întrebat:

Poti face facultatea de stiinte economice, ca sa devii contabil, dar masterul in Psihologie daca vrei sa devii in paralel si consilier sau ceva de genul? Sunt sanse sa devii asta fara a face si facultatea de Psihologie ci doar masterul?

5 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu prea cred. Adică nu ştiu cum e la unele facultăţi, dar de exemplu la UBB la Psihologie, ca să intri la master îţi trebuie nota de licenţă+notă de la examenul de admitere. Dar de unde licenţă în domeniu dacă tu ai terminat altă facultate?
Nu ştiu, poate există vreo cale, dar nu prea cred.

| Oana92 a răspuns:

Poti sa faci cate masterate vrei ca nu poti lucra ca psiholog fara formare in consiliere sau psihoterapie. Eu sunt studenta la psiho, dar nu stiu daca se poate ce vrei tu, ar fi absurd! dar ma rog...traim in Romania...

| newperson4him explică (pentru Oana92):

Deci consideri ca solutia ar fi sa fac ambele facultati, iar masterul tot in Psihologie? adica fara master in psihologie nu ar fi sanse sa lucrezi? mersi!happy

| Oana92 a răspuns (pentru newperson4him):

Fara master si fara formare in psihologie nu ai cum sa lucrezi la psiholog. formarea e una, masterul e alta.

| oriflame121 a răspuns:

Da merge..asa fac si eu