| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Stiti cumva ce fel de matematică se predă la ASE ( finanțe și bănci, management)? Sau la fiecare specializare. Eu am făcut un profil cu putina matematica, dar imi place. Stiti cumva daca e M2?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

La orice facultate la care matematica se constituie in obiect de studiu, nu exista o clasificare a nivelului de dificultate gen M1 si M2 precum in liceu!
Pentru nivel licenta, pe website-ul ASE-Bucuresti, vei gasi enumerate cursurile de matematici aplicate in economie, algebra liniara, analiza matematica si probabilitati si statistica(http://asemath.ase.ro/cursuri).
Vei observa ca fiecaruia ii sunt alocate cate 5 credite ECTS, tot atatea cate se aloca cursurilor de matematici de la Politehnica. Deci, respectivele cursuri au un grad de dificultate comparabil cu cel de la univesitatile tehnice!