| Lloyd0 a întrebat:

M-am inscris la Facultatea de Drept si de Finante Banci. Ideea este ca eu am terminat liceul cu un profil uman si media la bac de aproape 10. Eu imi doresc sa merg la drept pentru ca stiu ca m-as descurca foarte bine, mai ales ca imi place, insa universitatea nu este una cu traditie in acessta specializare. Toti ma incurajeaza sa urmez Finante Banci pentri ca intr-adevar ofera mai multe oportunitati, dar eu stiu ca nu mi-ar placea la fel de mult, mai ales si prin prisma profilului care m-a indepartat de matematica. Mentionez ca nu am cunostinte in juridica ce m-ar putea ajuta si nici bani. Credeti ca am vreo sansa cu dreptul sau ar trebui sa ma orientez spre Finante Banci?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o sa fii foarte bun atunci vei avea o cariera si in drept, ca judecator, procuror, avocat, notar, consilier juridic sau secretar de consiliu local.
Daca nu esti bun atunci sunt slabe sperante, avand in vedere inflatia de absolventi de drept.

| Korb a răspuns:

Si eu am terminat la profil uman. Crede-ma Dreptul ti s-ar potrivi mult mai bine, de asemenea si locurile de munca pe viitor sunt, in ciuda la orice ai fi auzit tu, destule, dar cum zicea si Ioandelasal, trebuie sa fii bun in facultate si sa incerci sa te orientezi cam ce ai vrea, avocat, judecator.
IN concluzie, iti recomand DREPTUL!