| mihaela1103 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si sunt la profilul filologie. Eu de pe acum ma gandesc la ce facultate sa dau. Imi doresc foarte mult sa dau la medicina, dar imi este foarte greu cu biologia si chimia din moment ce nu prea fac. Ce imi recomandati? Sa fac meditatii sau sa ma gandesc la alta facultate? Puteti sa imi propuneti alte opinii si ce facultate ar trebui sa urmez.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Chiar daca ai fi fost la Stiinte ale Naturii, tot nu te-ar fi ajutat biologia si chimia pe care o faceai pentru facultate. Iti spune asta unul care a terminat la acest profil si care a avut numerosi colegi care au ales medicina. Ca sa intri la medicina trebuie sa te pregatesti suplimentar foarte mult. Fara meditatii si, in special, fara sa inveti acasa din carti, nu ai nicio sansa. Profilul la liceu prea putin conteaza. De tine depinde daca vrei sa urmezi aceasta facultate sau nu.

3 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Pai uite,daca vrei neaparat la medicina atunci de ce ti-ai mai ales filologia? Mai ales daca stiai ca una n-are ce face cu cealalta...
Daca vrei la medicina, schimba liceul neaparat. Iti va fi super greu sa mergi si la meditatii si peste tot. Desigur, daca-ti place asa si poti acoperi costurile meditatiilor, atunci da ramai aici si continua. Insa nu prea e ok asa, eu zic sa schimbi ori facultatea ori liceul.

| z99fun a răspuns:

Iti recomand sa iti urmezi visul. Asculta-ti inima. Greu nu exista. Cand ajungi sus tot ce a fost greu devine partea frumoasa a trecutului.

| Ramona_Tucaliuc_1979 a răspuns:

Sincer ar trebui sa te gandesti la alta facultate daca doreai cu adevarat la medicina trebuia sa dai la profil real unde se fac biologie, chimie, matematica si fizica la greu, dar daca crezi ca esti in stare poti sa te duci la meditatii in schimb pentru a gasi un profesor bun ia o droaie de timp si va costa o droaie de bani.Deci ori schimbi liceul NEAPARAT ori facultatea.