| AnnA_8929 a întrebat:

eu am 14 ani si sunt clasa a 8a si ma gandesc la ce profil sa am duc la liceu si as vrea sa va cer un sfatbatting eyelashes dupa liceu eu deja m-am gandit si vreau sa intru la medicina dar nu stiu ce profil ar fi mai bun thinking inainte m-am gandit la stintele naturii dar mie nu imi prea place matematia si chimia dar imi place mult biologiabatting eyelashes asa ca m-am gandit sa ma duc la filologie chiar daca as face foarte putina biologie. pentru ca cineva mi-a spus ca indiferent ce profil faci poti sa dai la orice facultate desi mi se parea ciudat straight face acum de curand mi s-a spus ca daca vreau sa dau la medicina sa nu ma duc la filologie ca nu are nici o legatura si ca ar trebui sa merg la un profil de stintele naturii sau bio-chimie. voi ce spuneti? dati-mi un sfat va rooog :*

8 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Pai la filologie faci doar 1 ora de biologie, si aia vai de capu' eilaughing.
Nu stiu ce sa zicthinking ai timp sa te gandesti ce vrei, cu adevarat, sa devi. Daca chiar iti place medicina, du-te la mate-info sau stiinte ale naturii.Chiar daca vei da la filologie, vei putea da la medicina... dar va trebui sa faci pregatiri in clasele 11, 12.

Succeshappy.

| ioana1704 a răspuns:

Asa e. Trebuie un liceu bun teoretic sau chimie biologiewinking

| Mitss a răspuns:

Eu iti recomand bio-chimie sau stintele naturii. O sa fii mai pregatita...
Si eu tot clasa a 8-a sunt si am ales profilu` mate- info desi la mate ma descurc mai prost decat la romana [la rom ma descurc foarte bine momentan]...
Acum e decizia ta, depinde si ce materii iti plac si la care te descurci!
Mi-ar place sa mai vorbim sa stiu ce ai ales pana la urma, daca vrei trimite-mi un msg cu ID. ul tau!
Pwpbig hug

| SuperGirl8 a răspuns:

Sincer, poti merge si la filologie, pentru ca oricum la facultate vei face iar din nou`. La fel a patit si sora mea. A terminat istorie-stiinte sociale (filologie) iar acum e la facultatea de economie contabilitate si turism, iar ea la liceu nu facea aproape deloc matematica.deci intelegi tu ce vreau sa zic`laughing Dar cred ca mai bine ar fi sa mergi la biologie-chimie (stiinte ale naturii) dat faptul ca vrei sa mergi la medicina.probabil te va ajuta mai mult, pentru ca vei invata de acum.nu doar la facultate.Succes la examene`:*

| cristiiiiiii a răspuns:

Pai daca te duci la filologie vei face doar 1 ora de biologie pe saptamana iar din clasa a 11 a nu vei mai face deloc si sincer nu are nici o legatura. daca vrei sa te duci la medicina alege ori mate info ori bio chimie. acum depinde si ce materii iti plac dar asta este recomandat pentru medicina

| diianna a răspuns:

Poi cel mai bine ar fi sa te duci la un profil de stiinte ale naturiihappy
Dar de exemplu eu sunt la mate info si invat foarte mult la bio, depinde si de ce profi o sa aithinking
mna
la filologie nu prea se face bio, adica o ora pe saptamana
la stiinte si mate info sunt de la 2 in sus...
Si eu cred ca e mai bine sa dai la un profil de stiinte ale naturii sau mate info, o sa fii mai bine pregatita dupa mine nathinking
mna nu stiu asta e parerea mea>big grin>love struck
Bafta in continuarelove struck

| babyyou a răspuns:

Eu sunt la profiulul biologie chimie deoarece si eu vreau la medicina
e un profil usor, o sa-ti fie mai greu la inceput dar e bine

| Cladon a răspuns:

Pai daca vrei sa intri la medicina ...iti recomand bio-chimie! Succes!