| lolo_7651 a întrebat:

sunt clasa a VIII-a si nu stiu la ce profil sa dau la liceu intre filologie si mate-info. Eu vreau sa dau mai departe la stomatologie si stiu ca imi trebiue chimia si biologia care nu se invata prea mult la filologie, dar nu prea sunt incantata sa merg la mate-info din cauza fizicii. voi cum ati proceda?

Răspuns Câştigător
| IuliaAle a răspuns:

Ca sa te lamuresc cu un raspuns gresit dat mai jos- stiinte ale naturii si biologie chimie reprezinta acelasi profil. Daca esti foarte hotarata ca vrei stomatologie, ar fi cea mai indicata alegere. Este si un profil bun, si chiar daca peste 4 ani te vei reorienta pentru alta facultate, vei putea urma orice fara prea multe dificultati, deoarece este un profil real si vei face matematica. Totusi, te sfatuiesc sa incerci mate-info, este cel mai greu profil, intr-adevar, dar si cel mai complex si de viitor. Multi spun ca acest profil nu te axeaza pe nimic - gresit, te poate axa pe absolut orice. Vei face si biologie, si chimie, in general profesorii sunt mai buni decat la stiinte ale naturii, deci vei fi mai bine pregatita. Va trebui sa muncesti putin... dar o sa fie ok. Cat despre filologie... Daca te reorientezi spre o facultate bazata pe materii de real, va fi infernal de greu sa recuperezi. Mergi la real- bio chimie sau mate info- nu o sa iti para rau, asta decat daca esti genul care vrea sa ramana dupa liceu doar cu o diploma in mana. P. S : Fizica, in liceu, este mult mai usoara decat chimia, sau chiar decat biologia unde vei avea pagini intregi de invatat. Mult succes mai departe! happy

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MadnessCaffe a răspuns:

La filologie faci fizica in clasa a 9-a si a 10-a.Pe cand la mate info se face pana in a 12-a.

| AdeeLinee a răspuns:

Pentru stomatologie ar fi bine sa urmezi unul dintre aceste profile:stiinte ale naturii sau bio-chimie.:*
Eu sunt pe protectia mediului si fac multa chimie si biologie>big grinbig grin

| AlexandraR a răspuns:

Ambele profiluri au avantaje şi dezavantaje. La filologie faci fizică până în clasa a Xa, apoi faci o disciplina numită Ştiinţe, care e o combinaţie între fizică, biologie şi chimie. Totuşi în afară de filo şi mate-info este şi profilul Ştiinţe. Dacă vrei să te duci la stomatologie, filologia chiar nu e o opţiune bună :d

| EaaRux a răspuns:

Eu sunt a 11-a si sunt la mate-info. E cea mai buna clasa din liceu.Nici eu nu sunt buna nici la chimie nici la fizica, dar nu am ramas deloc pana acum.Deci ai putea sa incerci mate-info. Daca vezi ca nu te descurci, te poti muta la filo.Bafta!