| asdfghjkldodo a întrebat:

Hei TPU sunt in clasa a 8a si nu stiu la ce profil sa dau. Vreau sa merg la una dintre : mate-info, stiinte ale naturii, sau filologie. nu se punde problema de medie ca o am mare [ 9.80, nu nu ma laud ]. Imi place chimia biologia matematica fizica si istoria nu prea. Ce ma puteti sfatui? Vreau ceva ca pentru o fata nu la drumuri si poduri. Ce pot deveni daca dau la profilul respectiv? vreau ceva cu salariu mare. Va pup

5 răspunsuri:
| vnvrgvskjdv a răspuns:

La stiinte ale naturii, apoi dai la facultate la bio-chimie la Iasi la Gheorghe Asachi, si ai sa ajungi doamna inginer chimist.Se cauta in Romania, este un post frumos, perfect pentru femei si bine platit.Inginer chimist adica faci pastile, creme, cosmetice. Ceva ce place femeilor.Pentru mai multe detalii sun-o pe Nona. pupii bafta!

| pзαch a răspuns:

Du-te la mate-info. Nu inseamna neaparat fizica, se face si fizica nu pot sa spun (adica se face la orice profil) dar se pune mai mult accentul pe matematica si putin pe informatica. Cu siguranta o sa-ti placa informatica... despre calculatoare. Daca ai spus ca iti place si matematica este perfect. Sa ma anunti la ce profil te-ai gandit sa ajungi.

| asdfghjkldodo explică (pentru pзαch):

Inca nu ma pot hotari.

| asdfghjkldodo explică:

Fizica si istoria nu prea imi plac *

| andreeacarmenpristavu a răspuns:

Daca dai la mate`info ii ceva specialitate in calculatoare sau profesor de mate sau info. La bio`chimie poti sa dai mai departe pentru medic sau asistent. Iar la filo daca faci intensiv engleza poti fi profesor de engleza sau romana. Parerea mea pentru salariu mai mare e sa dai la bio-chimie ( stiinte ale naturii )