| Karol1877 a întrebat:

Ce parere aveti despre o cariera in domeniul juridic? Adica daca o sa termin Facultatea de Drept ( UB - Bucuresti ), apoi sa dau la Magistratura, as putea ajunge un procuror?

Vreau sa stiu cat de profitabila si cat de dificila e aceasta functie.

~Accept raspunsul dat doar de la cei bine informati / care studiaza dreptul / au rude in domeniu.

6 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

1. Inteleg ca in Romania se vor schimba legile justitiei, anul acesta, cel mai tarziu in 2018, si pe langa "raspunderea magistratilor" sau schimbarile din Coduri, se va umbla si la varsta admisibila pentru examenul la INM.
Pe scurt, se va merge in directia in care sa NU mai existe "magistrati" de 23-24 de ani.
Nu discutam motivele pentru care nu este ok sa te condamne sau sa te acuze un individ care abia a terminat Facultatea de Drept, realizezi ca sunt un miliard...
Sunt bune si raspunsurile colegilor de mai sus dar inainte de a-ti face orice plan, trebuie sa te interesezi de ceea CE prevad noile legi in ceea ce priveste justitia.

2. "Vreau sa stiu cat de profitabila..."
Daca iti doresti sa ajungi procuror pentru ca "PROFITABILA", atunci muta-ti gandul.
NU o sa devii unul bun.
Stiu, e "socant", "nefolositor", "ignore", bla, bla, bla.
Iti amintesc ca tu ai pus cuvantul "profitabil" in intrebare si te sfatuiesc sa te mai gandesti de...758 de ori daca iti doresti sa ajungi magistrat pentru ca "profitabil", altfel o sa ai mari probleme inca de pe bancile Facultatii de Drept.
De ASTA se si urmareste cresterea varstei si a experientei de viata la admiterea in INM.
Pentru ca "Dreptate", nu "profitabilitate".
Iti schimbi mentalitatea, si mai discutam...

| minrest a răspuns (pentru Darkmagic):

De ce se dau salarii atat de mari procurorilor, niste oameni care nu sunt interesati de aspectele materiale?

| Darkmagic a răspuns (pentru minrest):

In Romania nu stiu.
Probabil, sunt salarii "anti-coruptie", pentru a-i face mai greu coruptibili.
De parca asta ar depinde de marimea salariului, nu de mentalul respectivului magistrat. big grin
Iti dai seama de cat de "corect" sau "moral" e un magistrat care ajunge magistrat pentru ca "profitabil"...dar se pare ca atat au putut romanii. laughing
Unul care vrea "profit" din meseria lui, o sa fie coruptibil si daca il platesti cu 30.000/luna.
Intr-un real stat de drept, lefurile celor a caror profesie are un puternic impact asupra destinului oamenilor, (cum sunt medicii, procurorii sau judecatorii), sunt mari, pentru ca anti-stres.
Tocmai pentru motivul ca un medic sa NU trebuiasca sa se gandeasca la ce pune pe masa copiilor, cand "il deschide" pe un pacient, tot asa nici un magistrat nu trebuie sa stea stresat de banii pentru chirie, cand il acuza sau il condamna pe un individ.
Exista o filosofie a Dreptului.
Cine nu o intelege...nu o sa fie niciodata un bun magistrat.
Se pare ca in Romania putin o inteleg...

"Ce salariu are un pilot? E mare? Credeti ca e rentabil sa ma fac pilot?"
"Ce salariu are un judecator? Se merita?"

Cam asa judeca lumea in Ro.
Nu mai bine se fac astia direct afaceristi daca vor numai bani, si nu mai au pe scafarlie raspunderea pentru vietile a sute de pasageri pe zi, si nici nu mai distrug destine aiurea, dand cu ciocanelul la o condamnare, cum ar da cu bata intr-o balta?
Intreb si eu... big grin

Răspuns utilizator avertizat
| LoryC a răspuns:

Înțeleg că vrei să urmezi INM-ul după terminarea facultății.
Este destul de greu, avâmd în vedere că pentru a intra la INM (din spusele unui magistrat de la noi din oraș la o vizită la tribunal) trebuie ca în facultate să înveți de 10, căci examenul este compus din mai multe probe să zic așa, care sunt destul de dificile, dar dacă înveți când trebuie și cât trebuie, cu siguranță vei intra. Nu contează ce facultate de drept vrei să urmezi, peste tot se învață și e la latitudinea studentului dacă vrea să acumuleze sau nu informația.
E clar că un magistrat, procuror în cazul tău, va câștiga mult mai bine decât un avocat, deoarece are studii suplimentare.
După ce termini INM-ul poți ajunge judecător sau procuror, deci mult succes de acum înainte.

| PaulSergiu a răspuns:

Aici nu se pune intrebarea daca e profitabila sau dificila, ci daca tu insuti poti duce aceste facultati, daca iti doresti sa stai cativa ani buni in facultati este o alegere strict personala, cel putin pentru mine nu mi se pare deloc profitabila, desi peste cativa ani as putea avea un salariu frumusel.