| Just1dream a întrebat:

sunt in cautarea liceului potrivit pentru mine si m-ar interesa foarte mult ce materii si in ce proportii se fac la profilele mate-info si stiinte ale naturii.
Multumesc mult! cele mai bune raspunsuri primesc

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu sunt la stiinte ale naturii si fac pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
In legatura cu tezele : se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul este la fel, adica vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 2 materii dintre fizica, biologie si chimie.Este posibil ca in cativa ani bacul sa se dea si la o limba straina,nu stiu sigur.
Eu te sfatuiesc sa mergi la acest profil doar daca te descurci foarte bine la matematica,chimie,fizica.
La mate-info e cam la fel adica faci multa mate,info,chimie,fizica,engleza si vei da teza la mate,romana, info si la alegere una dintre : fizica, chimie si biologie.Numai bine si mult succes!

3 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc pentru apreciere.

| Ellie_2720 a răspuns:

La stiintele naturii se face foarte multa fizica, chimie si biologie (dar si matematica in functie de liceu) practic te pregatesc foarte bine pentru Medicina.

| Adicteddd a răspuns:

Pai dac mergi pe profilul mate-info faci info si mate intens si dac mergi pe profilul stinte ale naturii pai faci multa chimie fizica biologie si acum depinde de ce iti place mai mult tie ca asa am fost si eu daracum m-am hotarat