| alexyno a întrebat:

Care sunt diferentele(ca materii) dintre profilele stiinte ale naturii si stiinte sociale(clasa a 12-a).Si daca as vrea sa m-a mut de la mate-info ce diferente ar trebui sa dau?

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

O luam de la cap:
stiinte ale naturii zis si bio chimie este un profil din domeniul real.
stiinte sociale apartine domeniului uman.
diferenta intre real si uman e ca la real materiile de profil sunt:mate,info,fizica,chimie,bio si la uman:romana,latina,istorie,latina la care o sa dai si teze.
Profilul real presupune o dificultate mai mare, invatat mai mult, materia e grea, fata de uman, la care daca esti atent din clasa si citesti acasa notitele, nu o sa mai stai prea mult sa inveti.
in clasa a 12-a orarul la bio chimie are putine ore de romana,limbi straine, filosofie, istorie, geogra, latina nu are nici nu a avut, iar la stiinte sociale ai multa istorie.
din clasa a 11-a de la stiinte sociale se scot din programa/orar orele de mate,info,chim,fizica,bio, iar la bio chimie se raresc orele de uman.
nu cred ca vrei sa te muti de la un profil slab la mate info, care e spuma spumelor.cel mai greu, cel mai bun.
bio chimie inseamna un nivel de mate mai slab, numit m2, iar mate info inseamna m1, care e crima sau pedeapsa.
daca te duci de la bio chimie la mate info, nu stiu daca promovezi anul, de bac nici nu mai zic.probabil ca o sa dai diferente la info si/sau mate.nu am mai auzit de astfel de transfer.normal e sa te muti la ceva mai usor ca sa iei bacul cu nota mare. daca tu gandesti invers e treaba ta.
nu vreau sa fiu inteleasa gresit.
ti-am zis din proprie experienta despre ce e vorba si la ce sa te astepti.
profii sunt foarte severi la mate info,nu iarta nimic,asteapta ca toti elevii sa fie corecti, punctuali, silitori, politicosi, implicati, etc.

| dianna92 a răspuns:

La stiinte sociale faci istorie si romana si filosofie si dai teza la acestea 3 deci e posibil sa dai diferente la istorie si romana. Iar in caz ca nu se schimba BAC-ul la anul, vei fi nevoit sa dai la romana si istorie obligatoriu si la una din stiintele socio-umane (logica, psihologie, economie sau filosofie). La stiinte naturii nu te pot ajuta.