| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a la profiliul mate-info si nu imi place deloc materia, DELOC!
Nu am nici un interes sa invat la mate, fizica etc.
Ma pasioneaza mult muzica si desenul, si vreau sa ma transfer la un profil de arte...dar nu sunt prea sigura.
Imi voi strica viitorul daca ma voi transfera? Adica ce pot urma daca termin urmatoarele clase la muzica? Si ce pot urma daca ma transfer la desen?
Spuneti-mi mai multe detalii despre profilul de muzica (daca pot face si instrument si canto deodata sau cum se intra).
Multumesc!

4 răspunsuri:
| meli120 a răspuns:

La desen depinde, daca mergi la profilul de arhitectura cred ca este ok.Adic,dai si BAC din mate dar asta e.La arte plastice cum s-ar zice nu cred ca are rost, numai daca vrei sa urmezi cv in gen, deoarece o sa pierzi multa materie, riscand sa iti strici viitorul.Deobicei nu se prea profeseaza in domeniul ala la modul serios doar daca urmezi o facultate in domeniu in strainatate ca sa ajungi cunoscut sau cv.
Oricum parca chiar in IX pot sa aleaga:grafica sau multe altele.Nu stiu cum vine asta, adica nu imi aduc aminte cel putin acum(prietena mea cea mai buna fiind la arte plastice sau cum o fii, si de aceea stiu cel putin aici in CJ nu se face scoala)
La muzica din cate stiu se fac parca 3 instrumente.
Si e greu de intrat din cate stiu la muzica ca ei is foarte avansati adica pot sa cante cam orice scrie pe partitura, si merg si dupa scoala majoritatea sa exerseze.Si acasa exerseaza si tot, au si multe spectacole.
Si vezi ca trebuie sa ai media ultimului intrat.
Si trebuie sa dai si diferente am impresia.
Sunt examene ( teste ) oral + scris ( la fiecare materie ) si se dau din toate materiile pe care nu le-a facut elevul, de unde a plecat.
Daca in clasa Y ( unde se face transferul ) au fost facute anumite materii in plus, si la clasa / liceul X, de unde pleaca elevul, nu s-au facut acele materii... din acelea se da test ( la fiecare materie in parte... oral + scris ).
Banuiesc ca la muzica si ce materii mai au pe acolo care nu le-ai facut.
Si la arte trebuie sa dai dai diferente, aici sunt sigura.Si dai ca sa intri si probele alea.Credca stii despre ce probe este vorba.
Risti mult intr-adevar aici, daca nu ai cunostinte(pers influente) in domeniu.Sau daca nu esti foarte talenta si exersezi continu si urmezi facultatea in strainatate ca sa reusesti in mare parte. Daca nu oricum la noi se practica si mita,ca sa iti faci intrarea in domenile de genul asta.
Nu prea conteaza ce urmezi in liceu, conteaza facultatea.
Te poti face profesoara de muzica, respectiv desen sau arhitecta sau tot ce tine design sau grafica pentru jocuri video, cantareata la instrument banuiesc sau ce o fii.Dar cu facultate in orice caz in domeniu (mai diversificate sunt ramurile in strainatate, grafica de jocuri video nici macar nu exita la noi ).

| danysasuke7 a răspuns:

Atata timp cat esti fericita in ceia ce faci nimic nu conteaza, apropo si eu am acelasi profil idiot si plictisitor, bafta cu visul tau

| Madalina_Rovinescu_1994 a răspuns:

Nu ai sa iti strici viitorul, fa ceea ce te pasioneaza!

| Madalina_Rovinescu_1994 a răspuns:

Fa ceea ce iti place!