| adytza0700 a întrebat:

Buna TpU
Sunt in clasa a8-a si sa zic ca media claselor 5-8 ar fi 7.80 si eu vreau sa intru la un profil cu media 7.20.Iar daca la examen la mate iau 4, iar la romana iau 7 ce medie as avea, sau as putea sa mai intru la acel profil?

5 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

Nu poti sa te bazezi ca vei lua 7 la romana si 4 la matematica. Trebuie sa incerci sa iei mai mult ca sa ai certitudinea ca vei scoate macar cat iti doresti, daca nu mai mult.Nu se stie niciodata unde vei gresi, deci nu pleca de la premisa ca vrei sa faci de 7 pentru ca e posibil sa faci de mai putin. Incearca sa faci tot si apoi vezi cat iei.

| sCzKun a răspuns:

Buna si tie, media se face dintre examene si media claselor 5-8.
In cazul tau: 4+7/2, adica 5, 5 cu 7, 80/2, adica 6, 65. Prin urmare, media va fi insuficienta, iar tu vei fi respins.
Dar tu faci o greseala, esti pesimista.
Gandeste-te ca vei lua mai mult si poate chiar asa va fi.

| andreeagicu a răspuns:

Nu iei examenul din moment ce pici la o materie, adica 4 la mate.

| Kotoko98 a răspuns:

Ai avea 6.65 media.

| guesswhosas a răspuns:

Mai bine sraduieste-te sa inveti ca sa poti lua note mai mari in examene decat sa pierzi timpul.