| Zozohun a întrebat:

Sunt clasa a VIII -a din Constanța, si as vrea in viața sa ma axez pe mate-info / mate-fizica.
Eu in examen nu stiu daca as putea aveam media din examen + cea din 5-8 peste nota 8. Ideea e ca liceul Călinescu de profil mate-info ultima intrare a fost de 8.47
Daca nu reusesc sa intru la el, celelalte licee de mate-info / fizica sunt de la media 7.5 in jos si nu stiu daca se invata ceva acolo la o medie asa mica.
Si nu stiu ce să fac, daca nu intru la cel cu 8.47 ce sa fac? Sa intru la cel cu media sub 7.5 sau sa ma duc pe alt profil?(as vrea tot ceva real). La facultatea de IT contează mult si liceul?

Răspuns Apreciat de Editori
| Raducons a răspuns:

Ideal ar fi sa mergi la un liceu cu profil mate-info,nu este chiar asa ca nu conteaza,la facultate o sa te ajute f mult,acolo nu sta nimeni dupa tine sa inveti si tu ceva,de la liceu trebuie sa pleci cu ceva cunostinte altfel o sa te chinui f mult la facultate.
Daca stii ca nu intri la un liceu mai bun, totusi incearca, dar intereseaza-te si la un liceu cu elevi cu medii mai mici, intreaba elevii ce se invata la informatica, studiaza limbaje de programare sau arhitectura calculatorului, daca iti spune de a doua varianta nu te ajuta cu nimic.Deci trebuie sa se invete introducere in programare.Incearca la un liceu mai bun, conteaza mult si atitudinea elevilor si profesorii isi dau interesul mai mult nu neaparat ca sunt mai buni, deci este treaba mai serioasa.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Hai să fim serioși. Într-a 8 a îndrumări către o anumită faculate!
Săracu' copil nici nu știe încă ce-i place și ce nu. După clasa a X a se dumiresc liceenii ce vor.

| sierra1 a răspuns:

Si mai ai o postare identică cu vreo 20 min in urmă. De ce

| aXy99 a răspuns:

Nu exista "nu se invata". Daca vrei inveti oriunde laughing

| MihaiNicu23 a răspuns:

Iar intrebarea asta?

| 1231242 a răspuns:

Liceul nu contează, iar în unele cazuri nici facultatea, ce contează este ce simți tu că ți s-ar potrivi, concentrează-te pe materiile alea, du-te și la ăla cuu 7.5 în jos, doar dacă e considerat liceu "bun" asta nu înseamnă că la celelalte nu se face școală, ei bine e adevărat că la unele cu medii mai mici nu se face chiar nimic, dar nu toate-s așa. Pe scurt, învață la materiile care contează pentru tine, iar la celelalte intră prin ele doar ca să treci, pentru că liceul este doar un "tutorial", iar "adevărata acțiune" este la facultate, eventual fă meditații la acele materii, nu pentru note, ci pentru ce vrei mai departe(în cazul tău IT). E o părere personală, fiecare e liber să aleagă. Spor!

| VortexLuz a răspuns:

Dacă nu iei peste 8.47 poți intra la cel cu cu 7.50, crede-mă că la orice liceu se predă, trebuie doar să vrei. Și in legătură cu facultatea de IT, nu contează profilul din liceu. Sunt oameni care au fost la profil Mecanic și au intrat la IT. Dacă înveți si vrei, o să intri cu siguranță. Singura avantaj dacă în liceu esti la in profil mate-info si dupa dai la IT este că esto deja familiarizat cu subiectul ca sa zic asa.