| Daiana2 a întrebat:

Buna TPU.sunt putin cam indecisa si cred ca ati putea sa ma ajutati.eu am trecut intr-a 8a si ma gandeam la ce sa dau.dar aici este problema, pentru ca eu as vrea sa dau si la farmacie dar si la actorie.sunt doua chestii foarte diferite si de asta nu e atat de usor de ales.am pus farmacia la alegeri deoarece se castiga destul de bine,si mi-ar place.dar problema e ca va trebuii sa dau la ceva cu chimie si biologie iar eu cu chimia nu ma inteleg deloc bine, adica nu o inteleg si nu stiu cum m-as descurca.pot face pregatire(mi-a trecut si asta prin cap)dar mi-e teama ca nu o sa pot face fata.iar la actorie, m-am gandit si la ea pentru ca imi place mult sa interpretez roluri.intr-o zi chiar m-am pus sa vad daca m-as descurca cumva in caz ca trebuie sa plang mecanic, sa fiu fericita si toate astea.imi ies destul de bine si plus ca atunci cand ma gandesc la actorie sunt foarte entuziasmata si mi-ar place foarte mult sa ajung actrita dar sunt mai multe probleme.ca taxele de la facultate sunt destul de mari si plus ca trebuie sa mai faci ceva in timpul asta ca doar nu o sa ajung peste noapte sa joc intr-un film.si asta nu mi se pare un lucru care mi-ar surade sa stau sa dau la actorie dar in acelasi timp sa mai fac ceva ca sa mai castig bani.deci chiar nu stiu ce sa fac dintre farmacie si actorie.intr-adevar,mai am un an sa ma gandesc dar chiar sunt indecisa si sunt multe avantaje dar si dezavantaje. funda un raspuns mai dezvoltat si care intra-devar sa ma ajute nu sa imi spuna sa fac cum cred eu....multumesc.

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Pentru inceput tin sa iti spun ca este minunat sa te decizi din timp, insa esti inca mica. Prin liceu e momentul in care majoritatea isi descopera vocatia pana prin clasa 10 -11. In opinia mea nu e cazul sa te stresezi prea tare deja pentru ca cele doua facultati sunt accesibile de pe orice profil de liceu ai alege - fie el umanist (filologie, stiinte sociale) sau real (mate-info, stiintele naturii)...
Revenind la subiect, consider ca ar fi mai bine sa mergi pe farmacie. Crede-ma este greu, insa daca iei totul de la zero cu chimia si incepi sa inveti o sa reusesti. Invata teoria, uita-te pe exercitii rezolvate si dupa modelul lor incearca sa rezolvi si tu. Pregatirea te-ar ajuta, dar ar fi bine sa te apuci de invatat din timp. Chimia e un obiect la care lucrurile se cam leaga si nu merge sa inveti din sarite cum e la alte materii. Domeniul farmaciei este bine platit si il consider o alegere mai inspirata si mai practica. In plus, ca actor e exact cum ai zis si tu - nu o sa faci azi facultatea si maine deja esti prin filme... In plus, taxele au un rol important in decizia ta. Legat de angajare - pai este cam dificil sa ai si un job si sa inveti in acelasi timp, plus viata ta familiala, personala, sociala etc. La ambele te poti angaja doar ca un job cu jumatate de norma dar, iti imaginezi probabil, salariul nu va fi unul super mare tongue. Stiu ca am mentionat anterior ca indiferent de liceu poti merge la orice facultate, insa unele cer examen de admitere asa ca te-ar favoriza un profil de stiintele naturii pentru farmacie sau un liceu de arta la sectiunea potrivita pentru actorie. In acest mod mai inveti si te obisnuiesti sa ai mai multe ore in domeniul ales. Ca actor poti fi angajat ceva mai greu, mai ales ca drept novice doar in cateva spectacole de teatru vei avea acces. Este greu sa iti construiesti o treapta de lansare daca nu cunosti pe cineva in domeniu. In plus nici veniturile nu sunt chiar onorabile in tara noastra, din pacate pentru artistii cu un real talent...
Astea sunt parerile mele insa trebuie sa iti mai lasi timp de gandire, este inca devreme. Discuta desigur si cu prietenii si parintii si informeaza-te despre taxe, medii necesare.
Sper ca am ajutat. Mult noroc! Indiferent ce ai alege, cheia este ca vocatia sa te reprezinte cu adevarat. Adica niciodata sa nu iti vina sa zici ca esti obosit, sa fie o actiune care aproape ca tine de reflex.