| Vlad162 a întrebat:

Hei,am o intrebare si o s-o pun cat mai pe scurt.

Sunt baiat, 17 ani si sunt de cam 2 luni despartit de fosta mea prietena cu care am fost impreuna aproape 2 ani.

Pierdusem de tot legatura in ultima luna si ne-am re-apucat sa vorbim recent si i-am propus sa iesim o data sa mai vorbim.

Mie imi lipseste foarte mult ea si o vreau inapoi.

A fost de acord, dar mi-a zis ca iesim doar ca prieteni, si ca nu stie daca am trecut peste ea sau nu in timpul asta.

Si ajung la intrebarea mea.

Deci o sa iesim dar nu stiu cum sa ma comport atunci.

Am de ales intre a-i respecta decizia, cel putin la prima intalnire, de a iesi doar ca prieteni si sa nu incerc nimic mai intim fata de ea..sau sa incerc din prima cu atingeri si romantisme sperand la un miracol, lucru care ma gandesc ca totusi ar indeparta-o.

Ea e genul destul de hotarata si stapana pe ea, dar legat de relatii e foarte indecisa si le priveste cu imaturitate si nu prea stie ce vrea de la ele.

Din discutiile cu ea a cam reiesit ca nu prea mai vrea relatii acum, pentru ca e destul de ocupata cu proiectelesi scoala si ca nu mai cauta pe nimeni. Plus ca imi zice ca mi-a dat prea multe sanse si nu stiu ce.

Dar e normal ca oricine are nevoie de cineva alaturi si in care sa-si puna increderea si sentimentele.Si credeti-ma ca nu isi va mai gasi pe nimeni s-o iubeasca si s-o respecte cat am facut-o eu.

Deci ce sa fac? Cum sa ma comport?

Apreciez orice raspuns sincer.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Faptul ca a acceptat sa iasa cu tine e de bun augur,te sfatuiesc sa mergi la intalnire si sa respecti STRICT cerinta ei(aici ti-as fi pus un emoticon cu un dracusor zambind dintos).
Comporta-te asa cum te-ai comporta cu o amica,civilizat,dar interzicand orice apropiere,chiar rigid! Fara luat de mana,fara pupici,fara romantism,poti?
E un fel de refuz tacit si,de fapt,respecti cerinta ei! Foarte,foarte exact,nu?
Aparenta ta indiferenta o va atrage mult mai mult decat orice alt gest de apropiere,femeile sunt pline de contradictii,nici ele nu se pot intelege.
Faptul ca a acceptat sa va vedeti,insa,in ciuda cerintei ei,este indemnul mut sa incerci sa va impacati,ti-a mai pomenit si de sansele pe care ti le-a dat,e clar!
Daca vezi ca incepe sa se supere si intalnirea nu-i mai place,vorbeste-i,fa cu vorbele ceea ce nu faci cu mainile,explica-i ca,da,tu ai vrut sa respecti cerinta ei,dar motivul pentru care ai vrut s-o vezi era ca sa va impacati,ti-e dor de ea,de voi, de zilele voastre bune.
E prea repede, insa, si va refuza cred...
Normal ar fi, ca dupa o intalnire in care ati jucat dupa regulile ei, sa-i ceri inca o intalnire in care sa jucati dupa regulile tale.Sa n-o lasi sa plece decat daca ati stabilit deja viitoarea intalnire.happy
Si asta,daca tu reusesti sa te comporti amical si ea sa nu se supere!
E un ciudat joc de orgolii,sensibil si dificil,intr-o relatie care nu s-a sfarsit,doar s-a ratacit un timp...
Faptul ca vrei s-o vezi si-i respecti conditiile,esti chiar indiferent,la prima intalnire,o va intriga,o va deznadajdui si o va incapatana sa continue. Sper.
Apoi,normal ar fi sa va impacati,dupa ce va veti supune la acest mic chin.
O sa-mi spui de ce sa nu mergi sa-i spui cinstit,din start,c-o vrei inapoi.
Sa n-o faci,pentru ca va refuza. Undeva,in mintea ei,e pregatita s-o vrei inapoi,ti-a dat si niste sanse pe care le-ai pierdut,refuzul ei e deja pregatit,poate ca sa te mai pedepseasca o data,poate din orgoliu.
Daca reusesti sa nu-i ceri sa va impacati si mai pari si indiferent,va fi bulversata,va considera ca a gresit crezand intr-o impacare si, tot ce e posibil, sa se ambitioneze s-o obtina.
Asa ca, pregateste-te.
Asteapta-te sa treci dintr-o extrema in alta oricand, in functie de cum vor decurge "ostilitatile".
Si m-as bucura sincer sa aflu ca v-ati impacat!
Mult noroc!happy

| Vlad162 explică (pentru greece12):

Wow,mersi mult pentru raspuns,apreciez tot sfatul tau.
Dar stii care e problema,nu stiu daca as putea sa merg acolo cu ea si sa par doar un simplu prieten, adica sa vorbim lucruri banale si generalitati, din moment ce cu doua luni inainte, ne spuneam te iubesc.
As parea ca sunt foarte fals daca nu mi-ar pasa de ea si m-as arata indiferent. Si ar trebui oricum sa evit subiectul relatiei noastre sau unei eventuale continuari a relatiei.
Sa-i cumpar o atentie pentru cand ne vedem?
Sa incerc sa o fac geloasa zicandu-i ca am mai iesit si cu alte persoane?
Sau doar sa o ascult pe ea si sa incerc sa inteleg ce vrea?
Daca ai o adresa de mail sau messenger ar fi mai bine, pentru ca aici e mai greu sa vorbim.
Mersi mult pentru tot

| greece12 a răspuns (pentru Vlad162):

Sa-i cumperi flori, o floare, mai bine, cadou e cam mult, inca nu.
Sa nu ii pomenesti de alte persoane, nu va deveni geloasa, o vei rani si indeparta ceea ce e grav.
Si, daca nu stii ce sa-i spui, efectiv las-o sa vorbeasca, las-o pe ea sa spuna, tu stai cuminte.
Orice altceva, scrie-mi in privat, iti voi raspunde fara discutie!

| Vlad162 explică (pentru greece12):

Nici nu stiu drept ce sa ii iau reactia asta.
Pana acum 1-2 saptamani nici nu raspundea la telefon,si acum brusc o face.
Totusi,eu sunt mereu cel care face prima miscare,ea niciodata nu ma intreaba ce fac si restul, nici prin mesaje si nici pe facebook.
Eu am fost si cel care i-a propus iesirea si ea a acceptat.
Nu-i inteleg psihologia, ori ea crede ca am trecut peste ea si ca iesim doar asa, ori e o alta tentativa de sansa, ori nu stiu.

| greece12 a răspuns (pentru Vlad162):

Ma gandesc ca e o noua sansa pe care ti-o da...
Poate ca era prea ranita ca sa te caute, doi ani spui ca ati fost impreuna, nu trebuie sa-i fi fost deloc usor incercand sa-i uite...nu?
Ca sa nu te caute si sa nu deranjeze,tine si de educatie,sa stii,probabil este o fata foarte bine crescuta care stie ce e corect si ce nu.
Ma bucur ca a acceptat sa va vedeti,chiar si ca prieteni.
Ia-i floarea ei preferata si mergi la intalnirea voastra zambitor,sunt sigura ca esti foarte fericit s-o revezi si ea la fel!
Asa ca,incearca si sa respecti ceea ce ti-a cerut,dar si sa nu strici iarasi noua ta sansa.
Sa o asculti pe ea si sa incerci sa afli ce vrea ar fi o solutie,dar ai si tu dorintele tale,asa ca ar fi bine sa i le spui,fara sa cauti s-o faci geloasa,asta nu e bine,ti-am spus.
Spune-i ca oricat de "prieteni" ar vrea sa fiti,tu o vrei inapoi,asta e realitatea,sa nu mai considere ca ai "trecut" peste ea sau ca ai uitat-o.
Si, poate ca miracolul de care pomeneai, se va produce.
O sa te rog, daca vrei, sa-mi lasi un mesaj cu motivul despartirii voastre, pentru ca are mare importanta...

| Vlad162 explică (pentru greece12):

Pai fii atenta.
Ma refer aici la ultima despartire, asta de acum 2 luni, pentru ca pe parcurs au mai fost alte 2, dar urmate de o reimpacare destul de rapida.
Ea a fost aleasa de curand presedinta elevilor pe judet si realizezi ca asta o solicita la maxim din toate punctele de vedere, fizic, psihic si in relatiile cu ceilalti.Eu am fost mereu alaturi de ea si am sustinut-o,si nu m-am suparat decat ca toate astea au facut-o mult mai susceptibila si stresata,deci implicit mult mai usor de suparat.
Era intr-o zi,eu veneam la ea la clasa si aveam telefonul in mana, vorbeam cu un coleg.
Ea m-a vazut, a venit la mine si dupa ce am terminat de vorbit a inceput sa ma intrebe cu cine am vorbit, ce am vorbit, si m-a pus la final sa ii arat mesajele din telefon.
Moment in care eu i-am zis ca e intimitatea mea si ca am si chestii personale care nu o privesc pe ea.Atunci a zis ca ii ascund lucruri si ca asta a umplut paharul(desi zilele precedente chiar am fost super ok, si na, mai sunt ca in orice cuplu, mici certuri dar nesignifiante)..si a plecat in clasa.
De atunci, nu mi-a mai raspuns la nimic si restul il stii.
Asta zice ea ca ar fi motivul, nu stiu daca il foloseste drept pretext sau nu, ca imi zice ca mi-am batut joc de ea si nu mai stiu ce, adica cuvinte mult prea mari pentru a le folosi.De-a lungul relatiei, am sacrificat timp, bani si relatiile cu prietenii si chiar si cu ai mei pentru ea, si i-am fost mereu alaturi ca umar de sprijin. Ea lucrurile astea probabil ca din orgoliu nu le vede si vede doar ce a fost rau.
Cam asta ar fi.

| greece12 a răspuns (pentru Vlad162):

Am citit raspunsul tau de trei ori sa fiu sigura ca inteleg bine!
Motivul pentru care v-ati despartit e mai mult decat discutabil,ea a exagerat,tu ai clamat dreptul tau la intimitate si uite-asa ati ajuns sa suferiti amandoi!

Ma bucur ca esti perfect constient de responsabilitatea pe care o cara pe umerii ei,dar nu trebuie sa neglijezi un mic amanunt semnificativ.
La varste mici o prea mare responsabilitate,duce la interpretari gresite ale realitatii.
Iubita ta,se straduie sa faca fata tuturor cerintelor si asteptarilor la care e obligata prin noua ei functie,lucru care in mod sigur o umple de stres si nesiguranta.
Obosita,stresata,cu nervii solicitati la maxim,neintelegerile n-au intarziat sa apara,asta ati patit voi si v-ati despartit.
Oricat de aproape i-ai fi stat,oricat de mult ai fi sustinut-o,nu consider ca tu ai gresit undeva,ea a fost indiscreta,poate a avut un moment de gelozie absurda,poate in mintea ei iti avea adunate mai multe...
Inteleg din ultima ta postare ca in afara sa-i devii covor la picioare,le-ai facut pe toate,inteleg c-o iubesti mult,prea mult!
Au trecut doua luni,supararea ei s-a mai estompat,a incetat sa te mai judece atat de aspru(desi de gresit,n-ai gresit cu nimic!),accepta sa va intalniti doar voi doi,este o noua sansa pe care ti-o ofera,si tu ii lipsesti,nu numai ea tie,doar ca ea are un orgoliu putin cam mare...
Nu te gandi ce ai sacrificat pentru ea si nu-ti mai reprosa,tot ce ai facut ai facut din tot sufletul,convins ca faci bine!
Ei,cu aceeasi convingere, mergi si la intalnirea voastra!
Cu o floare, un zambet si sufletul tau enorm!
Orice fata indragostita, le va accepta pe toate, cu amandoua mainile!happy

| Vlad162 explică (pentru greece12):

Ea avand atata treaba nu stiu in ce masura mai sta sa se gandeasca la ce-a fost si la relatia noastra, asta te asigur.Ea este pur si simplu prea supra-solicitata pentru o relatie.Si oricum vad ca ce face,face cu placere si intra in contact cu destui oameni deci nu i-ar fi deloc greu sa ma inlocuiasca, asta daca nu a facut-o deja.
Ea nu stiu cat mai tine acum la mine, fiind atat de ocupata.
Nici nu stiu cum as reactiona daca as vedea-o cu altul de mana, ca nu am nicio garantie ca nu mai incearca si altii sa se apropie de ea.
Sau totul vine de la orgoliul ei, nici nu stiu.

| greece12 a răspuns (pentru Vlad162):

A,incercam sa fac o mica analiza a lucrurilor, poate intelegem mai bine ce se petrece...
Te asigur ca ea n-ar fi acceptat sa va vedeti daca te-ar fi inlocuit cu un altul, dar cred ca un rol important aici il joaca si orgoliul ei.
Cand va veti vedea?

| Vlad162 explică (pentru greece12):

Saptamana care vine,pe joi sau vineri, vorbiseram sa mergem sa luam cina impreuna.
Asta daca n-o interveni ceva, desi sper sa nu.
Multumesc mult pentru toate sfaturile tale, apreciez sincer tot ajutorul.
Sper sa iasa totul bine, pentru ca mai mult o sa tina de mine decurgerea lucrurilor si sper sa nu ma las luat de val.

| greece12 a răspuns (pentru Vlad162):

Emotiile sunt normale, dar lasa bucuria din tine sa castige teren!
Sper si eu sa iasa bine, iti tin pumnii!

| FastAndFurious a răspuns (pentru greece12):

" Pai fii atenta." ( mi-a placut mult cum ti-a zis:)

Fii foarte atenta - asta e varianta maxima!:)

http://www.youtube.com/watch?v=JI4evVXVVvE

| greece12 a răspuns (pentru FastAndFurious):

Si mie, ador sa ne "punem la sfat"!

Nu stiu cum reusesti sa ai dreptate mereu...happy

| Vlad162 explică (pentru greece12):

Mda,am mai vorbit cu ea legat de diverse chestii.
I-am zis ca fac eforturi sa fie bine si sa fim fericiti si imi zice ca sa nu imi fac sperante prea mari ca tot ce vrea ea e sa ne intelegem bine, ca si prieteni presupun.
A zis ca vedem vineri atunci cand iesim.
Ce e asta?

| greece12 a răspuns (pentru Vlad162):

Asta e o veste proasta,dragul meu.
Se pare ca in relatia voastra tu esti cel ce iubeste si ea,cea care se lasa iubita.
I-ai lipsit,dar te vrea inapoi ca prieten,nu ca iubit, din cate vad.
Imi imaginez cum te simti, dar mergi vineri la intalnire cu o floare, ramai corect fata de ea si nu spera prea multe.
Vad ca ea a incercat sa te previna cumva...dar nu-mi place, parca s-ar juca cu tine.Si vrea, si nu vrea, si te vrea inapoi ca prieten, si veti vedea vineri...de ce complica atat de mult lucrurile, ce e asa de greu de spus sau recunoscut ca sa asteptati pana atunci?

| Vlad162 explică (pentru greece12):

Daca o pun acum sa zica ce vrea, mai mult ca sigur o sa recunoasca ca nu mai vrea sa fim impreuna, asta sunt 100% convins.
Ma gandesc ca vineri atunci, fiind fata in fata, altfel va decurge discutia, cu argumente si prin limbajul semnelor si privindu-ne in ochi.
O sa adopt o atitudine destul de rece probabil, de indiferenta dar o s-o mulez pe intentia mea.
Desi nu mi se pare usor ce zic aici.
E al naiba de nehotarata ea si nu cred ca stie inca ce vrea.

| greece12 a răspuns (pentru Vlad162):

E bine ca tu stii ce vrei,atitudinea asta s-ar putea sa fie cea mai buna,dar te vei orienta si in functie de cum decurg "ostilitatile".
Nu te astepta sa se lase usor convinsa,mie imi da senzatia ca stie ce vrea si nu stie cum sa-ti prezinte un refuz...
Nu-mi place sa dau vesti de genul asta, dar cred ca e mai bine sa te previn, macar sa te astepti la orice!
E miercuri azi, mai sunt doua zile, imi imaginez cam cum astepti vinerea asta definitiva...
Sa fii realist.Si hotarat.

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Orice ar fi, fii sincer cu ea, nu apela la ipocrizie şi teatru. Nu falsitatea este soluţia.

Într-o relaţie de iubire nu are ce să caute o luptă de orgolii idioate. Dar dacă ar fi doar un moft pentru tine şi să te impui ar fi mai important decât partenera, atunci, desigur, te-ai putea încăpăţâna, numai ar fi bine dacă ai anunţa-o înainte, ca să nu-şi mai piardă timpul cu tine, că, cine-ştie, poate are planuri mai bune, în care nu sunt incluşi şi prefăcuţii plini de aere şi fiţe infantile, cu ego-ul umflat şi ochelarii de cal.

Dar tu pari un băiat de treabă, Vlad, aşa că nu cred că e cazul. Întâlneşte-te cu fata, vezi ce-ţi spune şi improvizează pe loc; fii natural. Planurile şi tacticile de atac sunt distrugătorii principali ai spontaneităţi şi sincerităţii relaţiei. De iubire nici nu poate fi vorba. Nu cred că vrei să-ţi bazezi relaţia pe minciuni şi jocuri murdare. Succes.

| Lorena7712 a răspuns:

Nu o lua din prima asa. Respecat-i deciziile; asa va fi mai bine pentru amandoi. Cand vei iesi cu ea comporta-te normal. Glumeste, rade.
Sper ca te-am ajutat

| PainMax1985 a răspuns:

Iesi la agatat frate. Intra pe linkul de mai jos si citeste despre semnele care iti spun ca relatia cu ea nu e ceea ce trebuie. http://multimedia-lateral-dezvoltatu.blogspot.ro/......l-cel.html

| laly10994 a răspuns:

Uau ditamai povestea happy
pai dac e asa sigura pe ea insemanca ca stie ea de ce ti.a spus sa fiti doar amici, cum spui tu cred si eu ca ar indepartao gesturile tale de potential iubit. poate are nevoie de un prieten care sa o cunoasca cum o cunosti tu si nimic mai mult... eu zic sa mai discuti cu ea la prima intalnire mai detaliat despre cum sa decurga relatia voastra de acum inainte si iti vei da semam de ce ai de facutwinking