| AestheticPerf a întrebat:

Termin anul acesta liceul fiind la un profil uman si nu am mai facut Fizica din clasa a 11-a; totusi tot timpul mi-a placut Fizica si simt ca m-as duce Facultatea de Fizica, doar ca ma intreb daca as rezista. Avand in vedere ca se intra fara admitere scrisa, ci pe baza mediei am sanse destul de mari, imi place foarte mult Fizica, dar ma tot intreb daca as rezista la o facultate unde se preda asa o materie complexa, plus ca trebuie sa inveti mult. Daca sunteti la Facultatea de Fizica sau daca stiti pe cineva care ii va fog sa imi spuneti niste lucruri, multumesc, FUNDA!

1 răspuns:
| UnTipObisnuit a răspuns:

Daca vrei sa vezi cum te-ai descurca cat de cat cu materia de la facultate, ti-as sugera sa cumperi un manual de facultate (preferabil unul folosit des la facultatea unde vrei sa dai) si sa studiezi din capitole, sa faci niste exercitii etc.

Desigur, cu un profesor iti va fi mult mai usor sa intelegi acele concepte, insa acest lucru este un fel de "demo" la ce vei face acolo.

Orice ai face iti urez mult noroc!(Fizica e super!)