| Albu_Mădălina_Mihaela_2000 a întrebat:

Anul acesta termin liceul şi încă nu ştiu ce facultate să fac. Întrebarea mea este:Ce facultate aş putea face având în vedere că sunt pe profil uman? Şi ce meserie aş putea urma după terminarea facultăţii?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cam tarziu te-ai trezit, nu stiu pe la ce facultate, daca vrei una mai serioasa, ai sanse sa mai intri ca ai o admitere pentru care unii se pregatesc de un an sau chiar un an si jumatate.

| Aihao19 a răspuns:

Poti sa faci litere,limbi straine,drept,turism, comunicare si relatii internationale,jurnalism,istirie,asistenta sociala,pedagogie,geografie,stiinte socio umane,filosofie,sociologie, stiinte juridice, management, stiinte politice, administratie publica etc sau poti face o postliceala cu un profil preferat de tine.Iti urez succes!

| UlisesHarold a răspuns:

Poti urma orice facultate iti doresti, nu conteaza ce profil ai avut in liceu. Pe de alta parte este recomandat sa urmezi o facultate ce are legatura cu materiile pe care le-ai facut in liceu, deoarece daca ai facut putina mate sau fizica si dai la inginerie sau alte facultati in care mate este o materie de baza s-ar putea sa ai dificultati.

Pentru a afla ce cariera ai putea incepe dupa terminarea studiilor universitare poti sa te informezi de pe site-urile oficiale ale universitatilor din Romania, intri la admitere sectiunea programe de licenta si acolo vezi toata oferta educationala + ce functii ai putea ocupa cu acele studii de licenta.

De exempu la specializarea mangement licenta, ai anumite functii pe care le poti ocupa: manager( de produs, proiect, calitate), specialist in resurse umane, inspector, audit intern, economist in management

De asemenea, pentru a avea o idee despre meserii, functii, poti sa te uiti pe lista COR Clasificarea Ocupatiilor din Romania, aici vezi meserie si iti spune de ce fel studii ai nevoie : https://www.rubinian.com/cor_1_grupa_majora.php