| anonim_4396 a întrebat:

Trec in clasa a 7-a si sunt hotarat sa ma fac medic. Vreau să imi răspundeți la niste întrebări:
1) Cum se intra la Facultatea de Medicina si Farmacie din Iasi? E greu examenul?
2) E adevărat ca daca ai mers la olimpiada de biologie/fizica/chimie pe faza nationala/ internationala nu mai intri cu examen?
3. Cu ce medie se intra la buget?
4. Cu ce nota trebuie sa iau Bac-ul?
5. Care sunt cele mai bune specializări?
6. Merită sa fii medic in România? Eu nu prea vreau să plec in strainatate.

Va rog raspundeti-mi la întrebări!

Răspuns Câştigător
| MariusDB a răspuns:

Nu vreau sa par rau, la varsta ta ar trebui sa te gandesti la alte chestii, nu tocmai la facultate, e drum lung pana acolo, ia-le pe rand. Eu zic sa te bucuri de copilarie si sa nu iti stea gandul numai la carte, o sa afli prin liceu ce inclinatie ai, in clasele mici visezi mult, si eu ziceam ca ma fac medic, iar acum am ajuns la ingineria instalatiilor(pentru ca mi se pare o meserie de viitor, tot timpul o sa se construiasca case pe care se vor pune instalatii), deci cum se zice, timpul le rezolva pe toate, tot ce trebuie sa faci e sa astepti. Bafta la invatat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ca sa ajungi la medicina, va trebuii sa inveti pe rupte chimia si anatomia, care sunt obiecte de baza in medicina.
Pentru asta, trebuei sa te orientezi la un liceu sanitar, ca sa intrii in domeniul santatii.
Esti a 7-a si de acum, trebuei sa inveti super bine ca sa ai sanse sa intrii la un liceu sanitar si mai atrziu sa mergi al facultate de medicina sau farmacie.
Examenul este foarte-foarte greu, pentru ca medicina este una din cele mai grele facultati, durand 6 ani.
La buget, intru cu medii foarte mari, peste 9.50
Bineinteles ca merita sa fii medic oriunde in lume, inclusiv in Romania, de ce sa nu merite?!

| Spartacus12345 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu ca trebuie sa învăț f. mult... La biologie sunt primul din clasa... iar la fizică am mers la olimpiadă pe faza judeteana!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Spartacus12345):

Nu ai nevoie de fizica!
Dar ai nevoie chimie sa o stii dumenzeieste!