| ANDREEA61541 a întrebat:

Buna TPU
Vreau sa devin profesor de istorie si cultura civica de gimnaziu ce liceu si facultati trebuie sa urmez?
Sunt din Pitesti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa urmezi un liceu pe profilul de stiinte sociale si apoi o facultate de istorie.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Liceul cu specializarea de stiinte sociale si Facultatea de istorie cu modulul psihopedagogic care iti da atestatul mai deparate de a putea preda in institutiile de invatamant.

| AvrilLivigne a răspuns:

Poți urma orice liceu, de preferat un profil de științe ale naturii unde dai bacalaureatul din istorie, dacă tot îți place, dar nu e obligatoriu, poți merge la orice liceu, după aceea dai la facultatea de istorie, mai departe te interesezi. Mai este mult până atunci oricum. Între timp poate te răzgândești, oricum poți da la orice facultate vrei, nu contează liceul terminat ci media de la examenul de bacalaureat.

| Daniel2203 a răspuns:

Liceu cu profil uman, Facultatea de Asistenta Socială.